Czy leki, suplementy należy podawać zgodnie z genotypem?

sierpień 19, 2020 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Zawsze powtarzałem, że podawanie supli i leków to temat mocno spersonalizowany. Na oko tutaj nic się nie da, zatem eksperymenty lekarskie o których piszecie do mnie, pochodzą niestety z przekonań obecnych 40 lat temu. Dzisiaj mamy inną rzeczywistość.

Bardzo dobrym przykładem tutaj jest oczywiście temat kwasu foliowego. W zależności od układu polimorfizmów na całej ścieżce należy dobrać odpowiednią dawkę i formę chemiczną kwasu foliowego. W przypadku leków posłużę się tym opisem.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32795354/

Tutaj analizowano reakcję na leki antydepresyjne podawane osobom z depresją uwzględniając polimorfizmy genów: MTHFR, APOE, APOE4 typowe tez dla choroby Alzheimera i dla naszego układu populacyjnego w Polsce. Geny APOE i APOE4 są związane z metabolizmem tłuszczy, a MTHFR oczywiście homocysteiną.

Wyniki badań jakie tutaj przeprowadzono mówią jednoznacznie, że polimorfizmy genów w szczególności związanych z homocysteiną (cykl metylacyjny), jak i metabolizmem tłuszczy są ściśle skorelowane z reakcją na leki, ich dawki. Jest to dodatkowy element obok płci, która różnicując się innym układem genów także wpływa na to jak reagujemy na leki.

Co to oznacza? To co powinniśmy wiedzieć od zawsze:

leki także dostosowujemy do reakcji osoby na nie, gdyż to że u jednego działa, nie oznacza że u drugiego osiągniemy to samo.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...