“Czy powinniśmy podawać kwas foliowy córce?”

czerwiec 22, 2023 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Tak. Powodów jest kilka. Jeżeli czytaliście ten wczorajszy wpis, to kwas foliowy jest krytyczny dla regeneracji wątroby w ZD, a ta jest u większość osób z ZD problematyczna…choć nie boli.

https://www.zespoldowna.info/czy-egcg-nie-niszczy-watroby-u-osob-z-zespolem-downa.html

Jeżeli popatrzycie na dietę, dzisiejsza dieta naszych dzieci jest uboga w kwas foliowy, więc jest to kolejny powód na tak. Jeżeli popatrzycie na morfologię krwi, to kwas foliowy czyli witamina B9 jest krytyczna by “poprawić” anomalie które są typowe dla ZD. Widać to w tym badaniu. Wniosek jaki z niego płynie to: suplementacja kwasem foliowym doprowadza morfologię osób z ZD do poziomu jaki ma populacja ludzi bez ZD!

https://www.humangeneticsjournal.com/articles/folates-in-children-with-down-syndrome-and-the-impact-of-dietary-supplementation.html

Owszem jest tutaj problem dziewczyn, które inaczej metabolizują kwas foliowy i one wymagają innego, bardziej spersonalizowanego podejścia, ale wciąż potrzebują dodatkowej puli kwasu foliowego.

Potem patryzmy na tą zależność:

dzieci z ZD rodzą się tytułem naszych rodzicielskich błędów na metylacji.

Geny kluczowe to przede wszystkim DHFR, MTHFD1, MTHFR, SLC 19A1 i te są zależne od poziomu kwasu foliowego. Pozostałe, ich aktywność, jest wypadkową działania kwasu foliowego. Nasze dzieci te geny dziedziczą i od razu można to powiedzieć, że tym bardziej potrzebują wsparcia.

https://www.zespoldowna.info/metylacja-w-zd-jest-inna-i-zalezna-od-trisomi-21.html

Dodatkowym argumentem jest potrojenie genu chociażby FTCD, który wykorzystuje kwas foliowy do regeneracji histydyny i wytwarzania histaminy, nazwijmy tej jako część układu neurologicznego.

W ZD tego jest za mało i uznaje się, za część patologii chorobowej określonej jako zespół Downa.

Jak widać argumentów jest bardzo dużo na tak. Ja zawsze polecam jednak spersonalizowanie tego wszystkiego i budowanie odpowiedniej diety, wsparcia jej suplami i analizie jak dużo dajemy EGCG i kiedy, gdyż to też ma wpływ na poziom kwasu foliowego w metabolizmie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...