“Czy suplementacja witaminami w zespole Downa powoduje raka?”

październik 27, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dla mnie takie pytanie świadczy o dużej trosce o dziecko i braku podstawowej wiedzy na temat suplementacji niestety. Pamiętam jak jedynym argumentem lekarzy, jeszcze 2-3 lata temu przeciwko suplementacji antyutleniaczami i witaminami, był fakt, że “z dużą pewnością powoduje zagrożenie rakiem”. Dzisiaj po “rewolucji” jaka się w tym temacie odbyła chyba nikt już nie wątpi, że suplementy składające się z odpowiedniej formy witamin i minerałów w ZD są po prostu korzystne.

…a co raka to należy kilka słów wyjaśnić.

1.Rak praktycznie nie występuje w ZD z wyjątkiem leukemii. Projekt Uniwersytetu Kolorado i Global Down Syndrome Foundation, o którym ostatnio pisałem też chce ten fenomen zbadać.

http://www.denverpost.com/2017/10/25/university-of-colorado-anschutz-down-syndrome-cancer-research/

http://www.zespoldowna.info/nowa-tura-badan-global-down-syndrome-foundation.html

2.Micro RNA mają istotny wpływ na fenotypy ZD i są inicjatorem wielu raków…ale nadmierna ich dawka pełni najprawdopodobniej funkcję protekcyjną przed nimi właśnie w ZD. Jak czytam ich “ścieżki” funkcjonowania to aż mnie to dziwi, że tak jest:

“let-7c, miRNA-99a, miRNA-125b, są powiązane m.in z rakami: piersi, płuc,woreczka żółciowego, tarczycy, prostaty, chorobę Alzheimera, AMD, epilepsją.

miRNA-155 powiązany jest z chorobą Alzheimera, AMD, chłonniakiem limfocytów, rakami nabłonka, zapaleniem płuc, zespołem Downa, MS

miRNA-802 to otyłość i rak związany z nabłonkiem, leukemia,cukrzyca, zespół Downa, rakiem piersi i prostaty.”

http://www.zespoldowna.info/5-czy-225-genow-decyduje-o-tym-jaki-jest-zespol-downa.html

…ale właśnie chociażby z tego powodu wydaje się mocnym nadużyciem, argumentowanie mówiące, że:” podawanie dziecku z ZD preparatów witaminowych i antyoksydacyjnych wywołuje raka”.

3.Badania w kierunku wywoływania raka przez takie preparaty wykorzystywane w ZD miało miejsce i JEDNOZNACZNIE ODRZUCIŁO TAKĄ TEZĘ NAWET W KONTEKŚCIE LEUKEMII.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3365502/

image

WNIOSEK:

1.Warto się pytać, bo mogę zawsze coś podpowiedzieć.

2.Trzeba uważać na to co mówią lekarze w Polsce, gdyż jest to obarczone dużą dozą niewiedzy.

3.Dynamika zmian w medycynie jest tak duża obecnie, że też trzeba ich też zrozumieć, bo nie są w stanie nadążyć za tą wiedzą.

4…a suplementy nie wywołują raka w zespole Downa Uśmiech

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do ““Czy suplementacja witaminami w zespole Downa powoduje raka?””
  1. Teresa pisze:

    Cześć Jarku,

    Przychodzimy do lekarza, specjalizacja pediatria i rehabilitacja. Generalnie chodzi o wypisanie zaświadczenia na kolejne ćwiczenia. Ogólna rozmowa, opowiadam co robimy z córką. Wchodzimy na temat suplementów i na to pani doktor mówi: “Ale proszę uważać z tymi witaminami, bo powodują tycie…” Kurtyna.

    No chyba, że o czymś nie wiem.

  2. Can pisze:

    Trudno komentować brak wiedzy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...