Gen FTCD, histydyna i hemoglobina.
sierpień 28, 2018 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Gen FTCD znajduje się na 21 chromosomie. Odpowiada za katabolizm (rozpad) histydyny i powiązany z tym faktem metabolizm kwasu foliowego. Pojawia się pytanie jak wpływa on cykl kwasu foliowego w metylacji?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12486209
https://pl.wikipedia.org/wiki/Histydyna
1.W hemoglobinie histydyna stanowi nawet 10%.
2.Zbyt jej niska ilość powoduje anemię.
3.Może to być spowodowane zbyt niską ilością kwasu foliowego i jego deficytów, co powoduje przyspieszone usuwanie histydyny.
4.Wnioski są zatem takie: dostarczanie histydyny może powodować regenerację homoglobiny.
5.Z kolei podawanie kwasu foliowego powoduje powrót histydyny do właściwych poziomów jej usuwania z organizmu w moczu.
Histydyna jest też prekursorem dla histaminy, która powstaje w wyniku jej dekarboksylacji przy udziale witaminy B6 w postaci fosforanu pirydoksalu (P-5-P)
Teraz jak to ma się dla ZD.
https://www.nature.com/articles/s41598-018-20834-y
Mamy potrojony gen FTCD, co powoduje że poziom wolnej histydyny jest mniejszy, ale mamy też problemy z dużą ilością kwasu glutamianowego. Mniejsza ilość histydyny może kreować problemy z metabolizmem kwasu foliowego, wpływając na regenerację hemoglobiny, co wynika z metabolizmów powyżej. Zatem jedynie wysoki udział kwasu foliowego może regulować funkcjonalność histydyny.
Niski poziom histydyny może wpływać na niski poziom histaminy w mózgu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11172935
Jeżeli połączymy to z niską aktywnością HRF (czynnika uwalniania histaminy), może to być wytłumaczeniem dla niskiego poziomu histaminy jako neuroprzekaźnika, powodując kaskadowy rozwój choroby Alzheimera, zaburzenia mowy via gen FOXP2.
Cóż jest to skomplikowane, ale wszystko jest trudne zanim nie stanie się proste. Warto zatem zwrócić uwagę na mango i histydynę w diecie w ZD.