Jak wpływa autyzm na zespół Downa cz.5 epigenetyka i stres tlenowy w autyzmie według Jill James cz.1

listopad 10, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Doktor Jill James jest dla nas guru jeżeli chodzi o biochemię komórki osoby z zespołem Downa i stres tlenowy. Jednak jej kluczowym zajęciem jest epigenetyka i stres tlenowy w autyzmie. Postanowiłem dzisiaj połączyć oba zagadnienia i sprawdzić jakie są różnice między autyzmem i zespołem Downa z tej perspektywy.

Wykład dotyczący zespołu Downa możecie prześledzić tutaj: http://www.zespoldowna.info/konferencja-na-malcie-wystapienie-profesor-jill-james-cz-1.html 

Oryginalna prezentacja z 2012 roku doktor Jill James na temat epigenetyki i stresu tlenowego w autyzmie pochodzi stąd: https://www.youtube.com/watch?v=XX1MSUDwOv8 . W przypadku, gdy uległy zmianie jakieś dane prezentowane w tej prezentacji pomijam je.

Dr. Jill James rozpoczyna swój wykład od informacji o przyczynach autyzmu. Wskazuje, że istotna część wynika z przyczyn genetycznych. Dzisiaj znamy już 99 genów związanych z pojawieniem się autyzmu u dzieci. Jednak duża część problemów wiązanych z autyzmem są to tzw. czynniki środowiskowe (epigenetyczne).

Wskazuje się przy tym, podobnie jak w ZD, iż przyjmowanie witamin wspierających cykl kwasu foliowego, regulujących mutację MTHFR redukuje ryzyko występowania u dzieci autyzmu.

image

Podkreśla się też znaczenie suplementacji kwasem foliowym (witamina B9) w trakcie ciąży, która to redukuje istotnie problemy związane z mową u dziecka w wieku do 3 lat.

image

Główne przyczyny autyzmu są związane według dr. Jill James z prenatalnym wpływem różnych czynników z których kluczowym jest cykl kwasu foliowego i jego zmiany.

image

image

Mamy 3 cykle, ścieżki metaboliczne, których zmiana może powodować istotne problemy rozwojowe dziecka.

Cykl 1 to cykl kwasu foliowego, cykl 2 jest cyklem metioniny (cyklem SAM) a cykl 3 to cykl cysteiny.

W TYM OSTATNIM CYKLU 50% HOMOCYSTEINY OPUSZCZA CYKL I JEST METABOLIZOWANA DO POZIOMU CYSTEINY, A TA Z KOLEI JEST KONIECZNA DO WYTWORZENIA GLUTATIONU, GŁÓWNEGO MIĘDZYKOMÓRKOWEGO ANTYUTLENIACZA, GŁÓWNEGO SYSTEMU DETOKSYFIKACJI KOMÓREK. Występuje w dwóch formach GSH oraz po zaabsorbowaniu wolnych rodników w formie GSSG. Relacja między ilością GSH do GSSG nazywana jest komórkowym wskaźnikiem pojemności detoksykacji.

Jest to jednoznacznie element środowiskowy, który w autyzmie ma kluczowe znaczenie.

image

Kiedy relacja GSH do GSSG spada to spada zdolność organizmu do walki z wolnymi rodnikami i detoksykacją.

image

W autyzmie, z perspektywy epigenetyki, mamy zbyt wiele zmiennych, typowych dla każdego dziecka w inny sposób, zarówno po stronie zmienności genetycznych jak  i reakcji dzieci na zmiany środowiskowe. Możemy na nie wpływać i NAPRAWIAĆ BŁĘDNE METABOLIZMY, ale niekoniecznie musi to oznaczać “leczenie” typowych zachowań autystów. Z pewnością leczeniu mogą podlegać relacje GSH/GSSG poprawiające detoksykację organizmu oraz cykle poprawiające metylację.

image

Do tej pory skupiano się na dziecku i tym jak ono podlega wpływowi środowiska. Ostatnie lata, wiążą autyzm dziecka jednoznacznie z genami i epigenetyką matki, czyli jak dużemu wpływowi środowiska ulega kobieta przed zajściem w ciążę i w trakcie ciąży. Dotyczy to zarówno procesów metylacji, modyfikacji histonów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Histony), zapisu RNA po stronie genetycznej, jak i wpływowi toksyn, diety, infekcji, chemikaliów i herbicydów po stronie środowiska.

image

EPIGENTYKA, jak ŚRODOWISKO są czynnikami na które możemy wpływać, gdy geny są elementami statycznymi.

image

image

Czym jest czynnik epigenetyczny? Na slajdzie mamy żółty element oznaczony jako TF, czyli czynnik transkrypcyjny (http://pl.wikipedia.org/wiki/Czynnik_transkrypcyjny). Jeżeli mamy niewłaściwą metylację genu i gen jest włączony, TF ma możliwość wpływania na funkcjonowanie genu. Gdy gen jest wyłączony, gdyż jest wystarczająco wzbogacony w procesie metylacji, czynnik środowiskowy jakim jest TF nie jest w stanie ingerować w jego funkcjonowanie.

Co powoduje, że gen jest włączony i jest w stanie hipometylacji?

image

Mutacje genu MTHFR, braki składników dietetycznych takich jak witamina B 12, B 6, metionina, cholina ale przede wszystkim “dostawców grup metylowych”, zanieczyszczenie arsenem, miedzią, kadmem, niklem, kwasem walproinowym, alkoholem są głównymi powodami hypometylacji, czyli niewłaściwej metylacji DNA.

Do tej części prezentacji polecam poniższe artykuły:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585776

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056591

http://http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585776

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Jak wpływa autyzm na zespół Downa cz.5 epigenetyka i stres tlenowy w autyzmie według Jill James cz.1”
  1. Can pisze:

    Po południu dostałem informację: już mamy ponad 100 genów powiązanych z autyzmem: http://www.npr.org/blogs/health/2014/10/29/359818102/scientists-implicate-more-than-100-genes-in-causing-autism

  2. Can pisze:

    Kolejny gen, który wyrasta na kluczowy w autyzmie:GABRB3
    http://www.molecularautism.com/content/5/1/36

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...