Likopen ratuje to co RCAN1 psuje.

sierpień 17, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jak spytałbym się Was o likopen, myślę że mało kto by wiedział co to jest. Gdy już to napiszę co to jest, jestem pewny będzie zmiana w diecie naszych dzieci na wszystko co czerwone, a w szczególności na arbuza, pomidora.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Likopen

Likopen (E160d) – organiczny związek chemiczny z grupy karotenów, węglowodór nienasycony o budowie podobnej do kauczuku naturalnego. Należy do rodziny naturalnych pigmentów (karotenoidów) występujących u roślin i zwierząt. Jest jednym z przeciwutleniaczy, posiada właściwości chroniące organizm przed licznymi chorobami układu krwionośnego, a przede wszystkim przed rakiem[2].

Jest głównym karotenoidem, który (w odróżnieniu od β-karotenu) po wchłonięciu w jelicie nie ulega przekształceniu do retinolu (nie jest substratem dla cynkozależnej dioksygenazy, jak inne karotenoidy).[potrzebny przypis]

Likopen występuje obficie w pomidorach, przepękli indochińskiej, gujawie, melonach[3] oraz innych czerwonych owocach (arbuzy, czerwone grapefruity, owoce dzikiej róży)[4].

Ze względu na łatwą rozpuszczalność w tłuszczach, najlepiej przyswajalny przez człowieka w postaci przetworzonej poprzez podgrzanie z oliwą.[potrzebny przypis]”

To wiemy już czym jest likopen. Teraz popatrzmy na ten raport:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27928873/

image

W nim pada jedna istotna informacja: likopen zapobiega tym uszkodzeniom, które wywołuje RCAN1. Zatem konsumpcja likopenu może ratować neuropatologie typowe dla ZD jak i choroby Alzheimera. Zatem pamiętajcie o pomidorach, arbuzach i grejfrutach…

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...