Tauryna obniża homocysteinę, hamuje ataki padaczki, chroni mózg i przede wszystkim MITOCHONDRIA.

grudzień 14, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Tauryna w ciągu 4 tygodni jest w stanie zablokować absorpcję metioniny i spowodować istotne obniżenie homocysteiny w szczególności, gdy jest ona wysoka tytułem polimorfizmów cyklu kwasu foliowego i cyklu kobalaminy.I to nie jest jedyna jej pozytywna funkcja.

http://www.zespoldowna.info/l-arginina-obniza-homocysteine.html

http://www.zespoldowna.info/n-acetylocysteina-obniza-poziom-homocysteiny.html

Tauryna jest specyficznym produktem w efekcie działania cyklu cysteiny, o czym pisałem chociażby wczoraj:

http://www.zespoldowna.info/mocznik-przyczyna-demencji-w-zespole-downa.html

W testach zaobserwowano istotny potencjał oddziaływania tauryny na homocysteine przy suplementacji 3g tauryny dziennie. Obniżka jej poziomu wtedy to nawet jest spadek o 30%.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19239173

http://hyper.ahajournals.org/content/53/6/909.full

image

To nie jest jedyna funkcja tauryny. Mało kto wie, ale jest też istotnym neuroprzekaźnikiem hamującym, tuż po GABA. Ta właściwość jest stosowana w leczeniu niektórych padaczek przy jednoczesnym podawaniu witaminy B6, witaminy A, manganu i cynku, które wspomagają jej produkcję. W takich przypadkach tauryna jest podawana w dawkach między 500mg a 5 mg.

Tauryny kolejną rolą jest oczyszczanie organizmu. Suplementacja tauryną wzmacnia produkcje bilirubiny i ekstrakcję cholesterolu. Co za tym idzie pozwala na detoks organizmu.

http://jn.nutrition.org/content/136/6/1636S.full.

https://www.nature.com/articles/1601755

W zespole Downa tauryna może stać się krytycznie istotnym produktem w protokole suplementacyjnym. Jak pisałem w poniższym artykule tauryna może regulować ekspresję genu RCAN1, co przejawia się zmianą zachowania. Jakiego?

 http://www.zespoldowna.info/tauryna-na-gen-rcan1-w-zespole-downa.html

Tauryna jest neuroprzekaźnikiem hamującym, drugim po GABA. Podawanie tauryny jest wskazane w ADHD….nawet nie tytułem nadekspresji genu RCAN1! Tauryna w warunkach pobudzenia istotnie umie wyregulować funkcjonowanie dziecka.

Mnie jednak intryguje w taurynie coś innego: tauryna jest w stanie chronić LTP w hipokampie przed nadmierną ilością amoniaku.

http://www.zespoldowna.info/dlugotrwale-wzmocnienie-synaptyczne-ltp-mechanizm.html

http://www.zespoldowna.info/pamiec-synapsy-dlugotrwale-wzmocnienie-synaptyczne-ltp.html

Jeżeli wrócimy do tego artykułu: http://www.zespoldowna.info/mocznik-przyczyna-demencji-w-zespole-downa.html

i przyjmiemy, to co napisałem w nim za logiczny pewnik, to amoniak jest głównym elementem niszczącym pamięć w ZD, poprzez swoją toksyczną ilość. Im bardziej ścieżka: CBS (potrojony, z polimorfizmami), GSS, SUOX, BHMT, DHFR, RFCA1, MTHFD1, MTHFR A1298C, CGH1, NOS1, NOS2, NOS3 jest wadliwa tytułem rodzicielskich polimorfizmów, tym trudniej takiemu dziecku z ZD jest korzystać ze swojej pamięci operacyjnej!

Zatem powraca pytanie: czy tauryna obok argininy i cytruliny nie powinna być powszechnie stosowana w suplementacji w ZD?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16766203

Największym problemem tego rozważania jest ta pułapka: polimorfizmy genu CBS i potrojenie tego genu w ZD w istocie są czynnikami przyspieszającymi metabolizm cysteiny powodując wyższy poziom amoniaku…ale i tauryny. Zatem wprowadzenie argininy i citruliny będzie obniżać poziom obu substancji i pozwoli na detoks organizmu z NADMIARU AMONIAKU I TAURYNY!

Zatem mamy tutaj dwa problemy:

-tauryna działa protekcyjnie jeżeli jest jej odpowiednio więcej…ale w ZD jest jej już wystarczająco dużo

-należy zbadać poziom tauryny i jeżeli jest on powyżej 50% normy, należy wiedzieć że poziom toksyczności amoniaku i ilość tauryny już są na tyle wysokie, że nie można wprowadzać tauryny do suplementacji, tak samo jak grup metylowych….

…no właśnie. ZD jest bardzo skomplikowany, ale w pewnych tematach bardzo prosty. Ilość tauryny dlatego jest wysoka by z natury chronić mózg przed wysokim poziomem amoniaku w ZD i jestem o tym przekonany. Jestem też przekonany o jednym: dzieci z ZD, które źle reagują na suplementy z grupami metylowymi mają za dużo amoniaku i wtedy te suplementy powinny być wycofane…gdy u pozostałych już nie!

…gdyż na początku należy zredukować poziom amoniaku poprzez zastosowanie argininy/citruliny/ornityny jak i korzenia jukki czy magnezu/witaminy C (3 razy dziennie 100mg/50mg). Inną kwestią z tej perspektywy rozważań jest kwestia, której nikt tak w istocie nie podnosi:

DIETA O NISKIEJ ZAWARTOŚCI SIARKI

Nadmierna aktywność genu CBS powoduje KONIECZNOŚĆ OGRANICZENIA W DIECIE W ZESPOLE DOWNA PODAŻY SIARKI!

Im więcej siarki, tym więcej stresu i złej reakcji immunologicznej w takim przypadku. Nadmierna aktywność CBS może uwalniać niekontrolowane ilości toksycznych siarczynów…o czym nikt w ZD do tej pory nie pisał, ani nie badał. Jednak ten temat jest precyzyjnie opisany w autyzmie przy dużo niższej aktywności tego genu! …a siarka w diecie to np.czosnek, cebula, brukselka, mięso, jajka czy suplementy jak glutation i NAC!

W tym przypadku obecność manganu i molibdenu może pomóc redukować ilość związków siarki….ale to nie koniec tych rozważań.

W ZD w szczególności, a u tych którzy mają polimorfizmy CBS C699T,  zawsze tauryna jest też wyznacznikiem tego czy istnieje odpowiednia ilość czynnika BH4 do redukowania poziomu toksycznego amoniaku. Zazwyczaj tak jest, ale to skutkuje już problemami z jego ilością przy produkcji neuroprzekaźników. Zatem według Amy Yasko warto wspomagać się wtedy nie tylko suplementami, budującymi neuroprzekaźniki, ale tymi które wspomagają pracę jelit jak:

-sproszkowaną korą czerwonego wiązu

-karnozyną z cynkiem

-molibdenem

Dlaczego? Chroniczny stan zapalny jelit prowadzi do zwiększenia dysbiozy i przerostu bakterii. One w efekcie będą dostarczać dodatkowej ilości amoniaku….i tak zamyka się koło.

Kiedy suplementować tauryną? Odpowiedź wydaje się prosta: gdy jelita i metylacja jest odpowiednia z perspektywy absorpcji składników do niej potrzebnych.Dobra metylacja to przede wszystkim w tym kontekście odpowiedni poziom glutationu NAJLEPSZEGO ANTYUTLENIACZA JAKI CZLOWIEK MA. Gdy jest ona zła, a będziemy wspierać niski poziom tauryny, która może nam pomóc, to możemy pogorszyć sobie poziom glutationów.

http://resqua.com/702188759/what-does-a-cbs-gene-mutation-mean

TAURYNA JAKO NEUROPROTEKCYJNY SUPLEMENT DLA MÓZGU W ZESPOLE DOWNA.

Po tych wątpliwościach czas na jeszcze jeden element.

…taurine is instrumental in preserving brain and liver mitochondrial function in a hyperammonemic environment. The data suggest taurine as a potential protective agent with a therapeutic capability against hepatic encephalopathy and hyperammonemia.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5649485/

… tauryna odgrywa zasadniczą rolę w ochronie funkcji mitochondriów mózgu i wątroby w środowisku hiperammonemicznym. Dane wskazują na taurynę jako potencjalny środek ochronny o zdolności terapeutycznej przeciwko encefalopatii wątrobowej i hiperamonemii.

Jednoznaczny chyba wniosek, który może wpisywać się w środowisko typowe dla ZD….ale i mamy więcej:

The effect of taurine on mitochondria is reported in several investigations [14, 27, 28]. Taurine regulates mitochondrial pH, affects mitochondrial GSH and antioxidants, and preserves the mitochondrial membrane potential [14, 29, 30].

Tauryna reguluje mitochondrialne pH, wpływa na mitochondrialny GSH i przeciwutleniacze oraz zachowuje potencjał błonowy mitochondriów [14, 29, 30].

Jeżeli to zestawimy z tym faktem, że:

…amoniak wpływa na kilka szlaków, w tym cykl kwasu trójkarboksylowego (TCA), wahadło mleczanu i jabłczanu, dehydrogenazę α-ketoglutaranu (α-KGDH) i kompleksy mitochondrialnego łańcucha oddechowego. W związku z tym tempo wytwarzania energii w mitochondriach komórkowych będzie zagrożone [8, 52, 53].

i wpisem, na który już wielokrotnie się powołuję:

http://www.zespoldowna.info/podaje-egcg-juz-10-lat-czyli-o-epoce-poza-egcg.html

to nagle się okazuje, że tauryna jednak jest kluczowa dla ZD dla ochrony tego co jest najbardziej zniszczone w zespole Downa: MITOCHONDRIA.

Popatrzmy na wnioski ostateczne z tego badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5649485/

Several studies indicate that taurine is localized in mitochondria [5860]. Taurine also has been demonstrated to be a constituent of modified uridine residues in mitochondrial tRNA [61, 62]. All these findings might indicate the importance of taurine in mitochondrial function, as well as its potential therapeutic applications in hyperammonemia.

Wiele badań wskazuje, że tauryna jest zlokalizowana w mitochondriach [58-60]. Wykazano także, że tauryna jest składnikiem zmodyfikowanych reszt urydyny w mitochondrialnym tRNA [61, 62]. Wszystkie te wyniki mogą wskazywać na znaczenie tauryny w funkcji mitochondriów, a także jej potencjalne zastosowania terapeutyczne w hiperamonemii.

we found that taurine administration preserved the mitochondrial membrane potential and prevented mitochondrial swelling. These findings indicate that taurine is capable of protecting mitochondria as a crucial target of ammonia-induced toxicity in the brain and liver.

…odkryliśmy, że podawanie tauryny zachowuje potencjał błon mitochondriów i zapobiega obrzękom mitochondrialnym. Odkrycia te wskazują, że tauryna jest w stanie chronić mitochondria jako kluczowy cel toksyczności wywołanej amoniakiem w mózgu i wątrobie.

Ja bym spróbował obok acetyl- l-karnityny.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Tauryna obniża homocysteinę, hamuje ataki padaczki, chroni mózg i przede wszystkim MITOCHONDRIA.”
 1. Przemek pisze:

  Hej,

  “Suplementacja tauryną wzmacnia produkcje bilirubiny.”
  Jak to dokładnie działa? Którą frakcję bilirubiny?

  Pozdrawiam,
  Przemek

 2. Can pisze:

  Przemku sprawdzę to dokładnie.

 3. Can pisze:

  Przemku jakie aspekty Ciebie interesują. W tym tematach jakie mnie interesowąły, wskazuje się na mechanizm przyspieszenia przepływu bilurubiny. W efekcie następuje jej zwiększenie krótkoterminowe, a potem istotne zmiejszenie.W takim ujęciu jest to korzystny efekt.

  • Przemek pisze:

   Hej,

   Jako że mam ciągle przekroczoną bilirubinę zazywczaj około 2.4mg/dL (głównie wolną/unconjugated) w serum (zespół Gilberta? hetero – zerkałeś na moje wyniki MTHFR) to zależałoby mi na wiązaniu i wyrzucaniu jej z krwi. Poza tym podobno UGT wiąże też toksyny jako phase2detox, więc zależałoby na chociaż minimalnym zwiększeniu działania tego enzymu.

   Pozdrawiam,
   Przemek

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...