“…zastanawiam się co jest wskazaniem do podania melatoniny?”

sierpień 29, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Największym błędem wszystkich, którzy myślą jedynie w takiej konwencji, że melatonina jest lekiem na sen, to ostrzegam: duuuży skrót myślowy Uśmiech

1.Moje zainteresowanie melatoniną dla Jasia wzięły się z faktu podawania fluoksetyny. Na to wygląda, że przy podawaniu fluoksetyny, melatonina jest konieczna w ZD.

2.Zostałem zaskoczony badaniami wskazującymi na istotne korzystne działanie w stanach chorobowych typowych dla choroby Alzheimera…więc to był już drugi powód.

3.Powaliła mnie za to informacja, że melatonina wzmaga neurogenezę i to natychmiast był kolejny argument.

4.Dla wielu z Was sugestia, że może pomóc przy mówieniu może być kluczowa.

5…a dopiero na końcu mam temat snu i melatoniny jako antyutleniacza.

Podawanie tego suplementu nie może być ciągłe. Wydaje mi się, że powinien być używany przez jakiś zamknięty okres typu 30-40 dni i odstawiany.

Tak jak obserwujemy Jasia to poprawa snu, jaka się pojawiła u niego przełożyła się na jego większą sprawność i aktywność. Jest bardziej wytrzymały…co nie jest korzystne dla rodziców. Ja widzę (ale nie można powiedzieć że to tylko efekt melatoniny) w tym momencie bardziej składną komunikację wykorzystująca bardziej skomplikowane formy, co mnie zaskakuje bo wcześniej tego nie było…ale może to być też ekscytacja tym, że idzie do szkoły, o czym o dziwo nagle zaczął mówić.

Komentarze

Liczba komentarzy: 6 do ““…zastanawiam się co jest wskazaniem do podania melatoniny?””
 1. Basia pisze:

  Wobec powyższego jaką melatoninę wybrać. Czym się kierować przy wyborze?
  Pozdrawiam

 2. Can pisze:

  W Polsce nie ma wyboru. Idziesz do apteki i masz tą jedyną

 3. Agnieszka pisze:

  Dlaczego nie można używać melatoniny w sposób ciągły? Czy dotyczy to – ten okres do 30-40 dni – także autyzmu? Po jakim okresie można wrócić do melatoniny? W jakich dawkach? Trochę dużo tych pytań… ale w sumie chodzi o to, dlaczego odstawiać melatoninę, skoro wykazuje tyle korzyści, tych poza snem.

 4. can pisze:

  Kluczowym problemem jest tutaj struktura powiązań melatoniny z innymi procesami metabolicznymi, bardzo skomplikowana. Dzięki jej receptorom znajdującym się w jelitach ma istotny wpływ na funkcjonowanie jelit. Dzięki swoim właściwościom “spowalniania” pracy tarczycy jest w stanie wyhamować istotnie jej aktywność. W efekcie należy wiedzieć jak, w jakim przypadku i ile podać. Przypomnę, że działa ona praktycznie od dawki 0,5 mg. Jej efekt stabilizujący np. sen widać dopiero po 2-4 dniach zażywania najszybciej. Dla kogo jest najbardziej wskazana? Dla osób z polimorfizmami MTHFR, bez wady w funkcjonowaniu tarczycy. Przy czym należy pamiętać, że przy MTHFR zawsze występuje spadek efektywności działania tarczycy, a metody diagnostyczne jakie do tego dziś się stosuje po prostu tego nie wykażą. Konieczne jest tutaj zazwyczaj badanie rT3 do ft 3.

 5. Agnieszka pisze:

  Dziękuję za odpowiedź! Ja podaję melatoninę dziecku z autyzmem, już dosyć długo i w zasadzie bez przerw. Melatonina jest jednym z ważniejszych elementów leczenia syna. Przeglądając wpisy na Twej stronie zdziwiłam się, jak wiele wspólnego ma leczenie w autyzmie i w zespole Downa.

 6. Can pisze:

  Autyzm i ZD łączą geny, symptomy, błędy, polimorfizmy przez to są bliskie sobie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...