Czy EGCG wypłukuje magnez?

styczeń 22, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pisze do mnie mama: “Podaję dużo różnych suplementów dziecku z ZD. Czy one mogą na siebie działać tak, że jedno “atakuje” drugie? Czy EGCG może wypłukiwać magnez?”

Zacznę jednak trochę przewrotnie: w okresie listopad-luty zawsze potrzebujemy duużo więcej magnezu ze względu na stres. I nie jest istotny czym on jest spowodowany, ale w tym okresie zawsze mamy go więcej, ze względu chociażby na długość dnia, poziom nasłonecznienia i często “zamknięcia” w domu tytułem pogody. Mamy tutaj w tym roku tez efekt “covidowski”. Stąd istotne jest to aby w tym okresie sole magnezowe czy to w postaci cytrynianu, glicynianu magnezu były stale w użyciu, tudzież należy pić wody mineralne zawierające magnez na dużym poziomie.

Pierwszy mechanizm wyjaśniłem, teraz kolejny…jeszcze nie ten z tytułu. W okresie zimowym jemy dużo więcej słodyczy, produktów zawierających cukier. Im więcej cukru w diecie tym gorsza absorpcja magnezu i to znów widać w okresie zimowo-wiosennym. Jesteśmy zmęczeni…to nie uzupełniamy braki magnezu, a jemy słodycze.

Trzeci mechanizm kofeina. Im więcej pijemy herbat, w tym zielonych, napojów gazowanych, często z cukrem tym mniej mamy magnezu.

Czwarty wątek dotyczący ZD. Większość dzieci z ZD ma problem z otyłością, cukrzycą lub insulinoopornością. Ten mechanizm zawsze jest związany z gorszą absorpcją magnezu i jego deficytem. Nie wspominam tutaj o problemach jelitowych, które także są powodem ogólnej gorszej absorpcji i minerałów i witamin.

No to teraz nasz kluczowy wątek: EGCG a magnez. Na pierwszy moment powiedziałbym, że EGCG nie powinno tak wpływać na absorpcję magnezu by jego brakowało, tym bardziej że używamy produktów bezkofeinowych, a kofeina wpływa negatywnie na jego absorpcję….ale szukałem.

Jeżeli popatrzymy na poniższy artykuł okazuje się, że EGCG wypłukując wapń wypycha, blokuje absorpcję magnezu i to mnie zaskoczyło.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3637861/

Idąc dalej doczytałem się, że skoro EGCG wpływa na nerki, czyszcząc je i to skutecznie, to może przyczynić się do deficytów magnezu. Czytam dalej i dowiaduję się, że skoro EGCG niejako wypłukuje metale, to może to też dotyczyć magnezu.

Nie było robionych badań korelujących podawanie EGCG i magnezu w ZD. Stąd musimy spróbować sami określić zależność działania na siebie tych dwóch substancji. Oto moja odpowiedź:

1.Jeżeli dziecko ma wysoki poziom glukozy, je dużo cukrów, to EGCG bezkofeinowe nie musi być problemem w deficycie magnezu, a po prostu cukier-cukrzyca.

2.Jeżeli dziecko dostaje dużą dawkę EGCG, to może to być mechanizm wypłukiwania z nerek magnezu.

3.Jeżeli mamy do tego zimę, to łącznie wszystko wpływa na brak magnezu, tak mi się wydaje.

4.Jeżeli jednak mamy lato, dużo aktywności fizycznej i podajemy EGCG, to wydaje mi się, że po prostu mamy za mało magnezu w diecie by sprostać zapotrzebowaniu na niego przez organizm podczas całej aktywności jaką nasze dziecko prowadzi.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...