EGCG to nie herbata zielona!

listopad 29, 2022 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Cytuję Elę i to głośno ode mnie: “EGCG to nie jest to samo, co zielona herbata!” Może stąd dochodzi do braku zrozumienia problematyki. Co szkodzi a co nie?

Polecam zacznijcie od tego wpisu: https://www.zespoldowna.info/egcg-w-ramach-projektu-perseus.html#comment-292371

a potem popatrzcie na to tak. Jaka jest różnica między obydwoma substancjami? Podstawowa to herbata zielona to wywar do picia, a EGCG to sproszkowany flawon tejże herbaty…”koncentrat” tego flawonu w momencie, gdy mówimy o suplach dla osób z ZD. Herbata zielona jest ZAWSZE PRODUKTEM KOFEINOWYM. Kofeina jest szkodliwa dla osób z ZD. Tak to tłumaczyłem w 2015 roku, najprościej jak to możliwe:

“Kofeina jest inhibitorem cyclin d1 (genu), który istotnie wpływa na neurogenezę. Załóżmy, że dla stymulacji genu DYRK 1A, potrojonego, podajemy EGCG z kofeiną, by poprawić neurogenezę. Jaki daje to efekt? Ano taki, że EGCG reguluje działanie genu DYRK 1 A, a kofeina wpływa na gen CYCLIN d 1, wyhamowując jego aktywność czyli neurogenezę. W efekcie mamy sytuację gdy EGCG pomaga a kofeina przeszkadza.”

https://www.zespoldowna.info/egcg-z-kofeina-czy-bez.html

https://www.zespoldowna.info/egcg-2018-z-kofeina-czy-bez.html

Zatem do czasu umownej dorosłości, czyli 18 lat produkt z kofeiną nie powinien być podawany. Powiem więcej, dla osób poniżej tego wieku nie jest wskazywany do przyjmowania w takim układzie, gdyż jest bardzo silnym produktem. Zatem powinniśmy myśleć o produkcie bez kofeiny. I tutaj wracamy do naszej pierwszej uwagi: trudno znaleźć herbatę zieloną bez kofeiny, ale EGCG już tak. Takim preparatem jest teavigo.

Jak wrócimy do pierwszego wpisu, można przeczytać co używali Hiszpanie w swoich BADANIACH KLINICZNYCH. Można tam przeczytać jakie dawki są bezpieczne, a jakie nie. Jeżeli tego się będziemy trzymać, to uzyskujemy odpowiedni obraz jak używać EGCG bez kofeiny, w jakich dawkach i co to powoduje, jak w każdych badaniach klinicznych. W Hiszpanii EGCG stało się lekiem przypisywanym osobom z ZD na receptę dzięki tym badaniom. Zatem trudno mówić, by EGCG było szkodliwe…chyba, że jest z niewiadomego źródła (oszustwo) lub z kofeiną lub w za dużej dawce. Takie ograniczenia dotyczą wszystkich rzeczy, żywności, suplementów, leków jakie zażywamy, spożywamy i trzeba to rozumieć.

Trochę z innej strony i tutaj sam biję się w pierś. Czasami by było szybciej, prościej, na EGCG mówimy herbata zielona. Ja też tak mówię…ale to jest zbyt duże uproszczenie, które później wprowadza ludzi w błąd.Przepraszam, tutaj też czuję się winny.

Na koniec dodam jednak to, że 17 lat temu w 2005 roku EGCG zostało przyjęte jako inhibitor DYRK1A, potrojonego bardzo kluczowego dla fenotypu genu z dodatkowego chromosomu 21. Dzisiaj EGCG ma wiele różnych funkcji i wszystkie są badane. W ZD często są to krytyczne mechanizmy. Zatem polecam EGCG bez kofeiny.

https://www.zespoldowna.info/egcg-jest-inhibitorem-cbs.html

https://www.zespoldowna.info/projekt-kliniczny-badanie-bezpieczenstwa-tolerancji-i-efektywnosci-podawania-egcg-u-dzieci-w-wieku-6-12-lat-z-zespolem-downa-etap-ib.html

https://www.zespoldowna.info/ile-egcg-dla-dziewczyn.html

https://www.zespoldowna.info/egcg-ma-wlasciwosci-antybakteryjne.html

Komentarze

1 Komentarz do “EGCG to nie herbata zielona!”
  1. Can pisze:

    Egcg w smaku jest bardzo gorzkie. Polecam zatem rozciąć DHA Nordic Naturals i do tego wsypać odpowiednią dawkę EGCG

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...