Karnozyna: “Czy karnozyna ma zastosowanie w autyzmie i co powoduje?”

maj 1, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Na to pytanie odpowiedziałem choć w części już. Tak jak pisałem, jej sukces leży w tym, że działa ochronnie na komórkę, mitochondria redukując stres tlenowy, ograniczając wolne rodniki i te tlenowe i te azotowe.

http://www.zespoldowna.info/karnozyna-cz-3-autyzm-i-terapia-kucery.html

Tutaj mogę dodać od siebie, że w kontekście doświadczeń z osobami o cechach autystycznych, karnozyna jest tym bardziej skuteczna im więcej taka osoba ma polimorfizmów budujących typologię chorób typu schizofrenia, choroba dwubiegunowa.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23099060/

W tym kierunku były prowadzone zresztą badania, które potwierdziły poprawę funkcji poznawczych u osób prezentujących spektrum o którym wspomniałem. W tych badaniach użyto u dorosłych znów dawki 2g/dziennie karnozyny. Ja bym zawsze podkreślał, że warto poszukać zestawienia karnozyny z luteoliną w tym wypadku, może pomóc na pewno w mowie.

Należy też wrócić w autyzmie do tej informacji:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23106572/

Czytamy tam, że:

“Pattern analysis showed that the levels of several amino acids such as glycine, serine, threonine, alanine, histidine, glutamyl amino acids and the organic acid, taurine were significantly (p≤0.05) lower in ASD children. The levels of antioxidants such as carnosine were also reduced in ASD.”

czyli analiza wzoru (metabilcznego) wykazała, że poziomy kilku aminokwasów, takich jak glicyna, seryna, treonina, alanina, histydyna, aminokwasy glutamylowe i kwas organiczny, tauryna były znacznie (p≤0,05) niższe u dzieci z ASD. Poziomy przeciwutleniaczy, takich jak karnozyna, były również zmniejszone w ASD.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że brakuje histydyny i alaniny, to oczywistym jest brak karnozyny, co może oznaczać, konieczność suplementowania karnozyną i kwasem foliowym w odpowiedniej formy każdej osoby prezentującej cechy autystyczne i mającą błędy metaboliczne jak opisane wyżej.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...