Jedno zdjęcie, dla żartu wrzucone na instagrama i …

styczeń 31, 2019 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Georgia Traebert i jej historią żyje dziś świat. Brazylijka ma niesamowite szczęście do przypadków. Jej mama, Rubia wrzuciła zdjęcie, na Instagram i w ten sposób rozpoczęła się kariera jej córki, jako modelki. Dziś pracująca z 5 agencjami, świetnie sobie radząca w tym wyzwaniu…czyli obok kawiarni, modeling wyrasta na coś niezwykle dobrego dla naszych najbliższych…tak sobie […]

Kawiarnia w Teharanie.

styczeń 31, 2019 by  
Kategoria: U przyjaciół

Tym razem dostałem maila dzięki DSi. Ktoś przeczytał moje wpisy o kawiarni jaka funkcjonuje we Wrocławiu i pochwalił się swoją….w Iranie.

Jak zbudować zwycięzcę?

styczeń 31, 2019 by  
Kategoria: Edukacja

Może bardziej precyzyjnie: jak i po co kształtować z dzieci z zespołem Downa liderów, pewnych swego zwycięzców?

Jednorodność.

styczeń 31, 2019 by  
Kategoria: Edukacja

Stawiam wciąż na jednorodność osób z orzeczeniem w ramach klasy integracyjnej. Brzmi to mało naturalnie i wymaga opisu, zatem oto on.

Nominacje DSi do WDSD awards.

styczeń 30, 2019 by  
Kategoria: Aspekty życia, WDSD przez 365 dni w roku, 2019

Brzmi okropnie to wszystko, ale chodzi o nagrody jakie wręcza Down Syndrome International  z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. W związku z tym, że zasady się zmieniły, w tym roku mogłem wskazać dwóch kandydatów do tej nagrody…i zrobiłem to.

Program, nie jest problemem.

styczeń 30, 2019 by  
Kategoria: Edukacja

Bardzo często pojawia się temat programu jako mechanizmu “blokującego” integrację. I co za tym idzie konieczność kombinowania w ramach orzeczeń edukacyjnych…a może jednak umiarkowane, zamiast lekkiego, bo to pozwoli na to, by matematyka była inna, jako przykład.

“Od zmęczenia jedyną ucieczką jest rutyna…ale ona zabija tak samo jak zmęczenie.”

styczeń 30, 2019 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Nikt nie napisał takiego artykułu tym razem, ale wczoraj usłyszałem to wielokrotnie. Moje zdanie: jeżeli budzę się wypoczęty zastanawiam się, czy już umarłem. Jeżeli nie mam obowiązków, nie mam planu dnia zastanawiam się nad tym, gdzie jestem i dlaczego tam jestem, bo nie jest to normalne.

“Od seksualności swojego niepełnosprawnego dziecka nie da się uciec”

styczeń 30, 2019 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Po prostu życie. Nie można uciekać od tego, co będzie, jest i było. Temat seksualności jest skrajnie skomplikowany, zatem bardzo mnie ucieszył ten artykuł, który Wam polecam, bo warto to wiedzieć.

Kłodzka Góra 2.

styczeń 29, 2019 by  
Kategoria: Góry, Korona i Diadem

Gdy fen wieje to na Górach Bardzkich się zatrzymuje i wtedy na “małych górach” trudno zrobić krok. Ja lubię Góry Bardzkie. W lecie są fajnym miejscem dla wszystkich, także tych początkujących. W zimie…cóż tak jak na Ślęży, niby łatwo, niby nisko, a są to góry z olbrzymią ilością śniegu, wiatrów po prostu.

Społeczność, razem, wsparcie, akceptacja…

styczeń 29, 2019 by  
Kategoria: Edukacja

Kiedy budowałem system we Wrocławiu 11 lat temu, stale podnoszony był problem nauczycieli, że nie przygotowani, że niechętni, że brak im wiedzy…i była to zawsze opinia negatywna. Po tym czasie, ja jestem przekonany że to nie jest to ta kwestia, gdyż nawet najlepszy nauczyciel pracujący w określonym środowisku, ma ograniczone możliwości na zmianę układu, mechanizmów […]

Ślęża 2.

styczeń 28, 2019 by  
Kategoria: Góry, Korona i Diadem

Gdyby ktoś mnie zapytał: na jaką górę najtrudniej było Wam się zdecydować w zimie, od razu wyrzucam z siebie, choć nie zdobyliśmy jeszcze wszystkich w zimie, w ramach Korony Gór Polski… to jest ŚLĘŻA.

Między specjalną a masową…

styczeń 28, 2019 by  
Kategoria: Edukacja

Wszyscy próbujemy się zrozumieć, po to by nie rozumieć i mieć powód do krytyki, zawiści, zazdrości…i jeszcze czegoś innego typowo polskiego. Większość z komentarzy, które do mnie dociera za moją opinię o dzisiejszej edukacji mieści się w tym mechanizmie….i do tego warto na mnie zrzucić małe co nie co. Zatem…

Porphyromonas gingivalis może być początkiem choroby Alzheimera.

Porphyromonas gingivalis jest bakterią, która występuje zawsze u tych, u których występuje krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów rano. Dotyczy to około 30-50% całej populacji myjącej zęby. I dzisiaj padła teza: ta bakteria jest początkiem choroby Alzheimera.

Jaki program dla dzieci z ZD w dzisiejszej rzeczywistości?

styczeń 25, 2019 by  
Kategoria: Edukacja

Po pierwsze nie ma woli by osoby niepełnosprawne były w edukacji masowej ze strony decydentów partii rządzącej, zatem mamy pierwszy duży problem: na bazie jakich “martwych” przepisów to zrobić?

Szkoły integracyjne nie są dla dzieci z zespołem Downa.

styczeń 24, 2019 by  
Kategoria: Edukacja

Reforma edukacji oparta na tezach Państwa Elbanowskich, zrealizowana przez p.Zalewską przy wsparciu jej zaplecza z PIS usuwa pełną parą osoby niepełnosprawne ze szkół. Mowa o trosce o dzieci jest ze strony tych środowisk jedynie pustosłowiem, które nie daje nic oprócz wykluczenia.

O genach najprościej…wiedza 2019.

Napisałem wczoraj o genie CBS…i duża większość z Was kompletnie tego nie zrozumiała. Prosiliście bym może podsumował wiedzę, gdyż duża część czytająca te moje wpisy, to osoby mające małe dzieci. Zatem najprościej jak można dziś o genach….i zespole Downa.

Co Janek osiągnął w szkole?

styczeń 24, 2019 by  
Kategoria: Edukacja, Świadomy Jaś

Czytam ocenę poziomu funkcjonowania Janka w szkole i będę próbował pokazać teraz to, co Janek osiągnął pozytywnego w swojej szkole.

Czego Janek nie jest w stanie osiągnąć?

styczeń 24, 2019 by  
Kategoria: Edukacja, Świadomy Jaś

Tytułem zrównoważenie wszystkiego, zbilansowania teraz podsumowanie pierwszego półrocza 4 klasy…prostym zdaniem.

Potwierdzenie koncepcji: potrojenie genu CBS jest konieczne i wystarczające dla występowania typowych fenotypów w zespole Downa.

Potwierdzenie koncepcji czyli z j.angielskiego coś takiego jak proof of the concept jest bardzo ważnym badaniem weryfikującym wcześniejsze założenia teoretyczne. W ostatnim czasie wiele ośrodków naukowych próbuje w ramach tego podejścia zweryfikować istniejące obecnie dogmaty medyczne na temat ZD.

Wysoki poziom retinolu i niski witaminy D3 są związane z błędami metabolicznymi i poziomem funkcjonowania danej osoby.

Napisałem o korelacji retinolu z możliwością identyfikacji problemów neurodegeneracyjnych. Pojawiły się pytania w tym kontekście, stąd spróbuję na nie odpowiedzieć.