Jak resweratrol to warto połączyć z melatoniną, ale tą ostatnią to już koniecznie z cynkiem, ale jak ten, to już nie magnez…

Na to wygląda, że trochę się pozapominało. Jedną z lekcji podczas warsztatów była wiedza co z czym łączyć, bo jest to konieczne. Wspominałem, że jak dajemy EGCG to warto to podać z witaminą C, jak witaminę D3 to z K2 MK7, jak kwas foliowy to zawsze z witaminą B2, jak witaminę B12, cholinę to zawsze […]

Szymon też jest Mistrzem!

maj 31, 2022 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Sport

Szymon fighter! Zdobyć wicemistrzostwo w pływaniu na 50 m stylem dowolnym to olbrzymie osiągnięcie. Pamiętam jak zaczynał i jak dostawałem pierwsze informacje z jego pływania. Teraz mogę mu gratulować czegoś niezwykłego: wspaniała robota Panie Mistrzu!

Polimorfizm genu FMNL2 prowadzi do niedrożności naczyń krwionośnych w chorobie Alzheimera

Często piszę, że w ZD mamy do czynienia z różnymi chorobami układu krwionośnego, które towarzyszą jako objawy chorobie Alzheimera. Można to określić jako problemy przed udarowe i nie są one uwarunkowane wiekiem!

Choroba Alzheimera rozwija się tak samo w zespole Downa jak i u osób mających dziedziczną jej formę.

Jest to kolejne przełomowe osiągnięcie naukowców. Wskazują oni, że chorobę Alzheimera należy leczyć z jednej strony i to determinuje długość życia osób z ZD. Z drugiej strony ma podobny charakter pod względem zmienności, jak u osób mające dziedziczny autosomalny, dominujący charakter tej choroby.

Zespół Downa się leczy. Wnioski z nowych zaleceń dla dzieci i dorosłych z zespołem Downa cz.7 patrzymy na siebie, rodziców, na naszych rodziców

Wciąż myślę, jak komentować wszystkie te punkty milowe. Z jednej strony cieszę się, że ktoś zbiera to w jedną całość, z drugiej dlaczego jest to już w tym momencie tak “przeterminowane”, w stosunku do wiedzy jaką mamy…a może jednak nie mamy wiedzy o sobie, o nas rodzicach naszych dzieci.

Zwycięzca! Po prostu Sebastian.

maj 27, 2022 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Sport

Pisałem to Wam już wielokrotnie. Być ZWYCIĘZCĄ to rzecz wspaniała. Oglądam osiągnięcia chłopaków i dziewczyn i robi to na mnie olbrzymie wrażenie. Dzisiaj poznajcie bliżej Sebastiana.

“Moje dziecko tyje, choć pilnuję diety!”

maj 26, 2022 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Dieta

W ZD tycie jest typowe dla osób/dzieci mających ograniczoną aktywność fizyczną z jednej strony, z drugiej gdy metabolizm insuliny i leptyny są zaburzone. Z tej perspektywy jeżeli mamy zapewniony ruch, pilnujemy diety niskowęglowodanowej (eliminacja mąk, cukrów, węglowodanów) to sprawdzamy hemoglobinę glikowaną i leptynę, które są ze sobą powiązane.

2022.05.26 – Najwspanialszych chwil w życiu

maj 26, 2022 by  
Kategoria: Wydarzenia

To jest ten jedyny specjalny dzień dla Was. Dzień Matki, która oddaje siebie, by jej dzieci miały jak najlepiej.  Życzę Wam chwil dla siebie, życia dla siebie i byście mimo wszystko mogły być tylko sobą.

“Czy jest coś takiego jak typologia ADHD w zespole Downa?”

ADHD w zespole Downa istnieje, tak jak w całej populacji. Ja jednak znów spróbuję pokierować Was w innym kierunku. Analiza paneli genetycznych wskazuje, że w zespole Downa mamy problem z: amoniakiem i histaminą. Nigdzie tak masowo nie występują taka korelacja, tylko w ZD.

“Jak wspierać dziecko pobudzone?”

Zawsze na początku trzeba postawić pytanie: co to znaczy dziecko pobudzone? Musimy znów popatrzeć na siebie, jaki wzór aktywności my prezentujemy i do tego też odnieść funkcjonowanie dziecka.

2022.05.25 – wieczór marzeń we wrocławskim ZOO 9 czerwca

maj 25, 2022 by  
Kategoria: Wydarzenia

Maja ze Stowarzyszenia RAZEM przypomniała o cyklicznym już wydarzeniu we Wrocławskim ZOO dla dzieci z niepełnosprawnością i ich Rodzin. Myślę, że warto skorzystać z zaproszenia.

Lech, Czech i Rus.

maj 24, 2022 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

17 km szlaku bez nudy nawet przez chwilę. 17 km szlaku najpiękniejszego w Górach Stołowych. 17 km zaskoczenia, że tam jeszcze nie byliśmy…a zaczęło się jak zwykle od Asi. “Gdzie jedziemy?…w Góry Stołowe, tam było tak fajnie…”. Jak tutaj odmówić!

Zespół Downa się leczy. Wnioski z nowych zaleceń dla dzieci i dorosłych z zespołem Downa cz.6 …po porodzie

Zacząłem opisem wad, chorób w typologii zespołu Downa. Doszliśmy do urodzenia dziecka. Jednak elementem krytycznym dla mnie jest sam poród i to co zaraz po nim następuje. Ten punkt może kształtować dziecko na wiele miesięcy.

KAMI stworzono z ponad 100 kobiet z zespołem Downa!

Jak powstała KAMI? Jest przedstawicielką wielu kobiet z ZD i ich głosów. Pomysł z Singapuru, by osoby z ZD, w wirtualnym świecie miały swojego przedstawiciela, jak widać się podoba. Cyfrowy Świat nie jest przestrzenią włączającą. KAMI JEST PO TO BY TO ZMIENIĆ.  Dzisiaj film o tym jak KAMI powstała.

Ela Mistrzynią!

maj 20, 2022 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Sport

Tak jak pisałem już wczoraj. piszcie do mnie i prezentujcie swoich Mistrzów!. Każdy kto osiąga tak wiele, wart jest zaprezentowania, by pochwalić go za wysiłek i determinację. I nie jest istotne jak to pokazujecie, ważne by o tym mówić!

ONI GÓRĄ…z Tatr

Gdy ktoś “wisi” nad Tobą, a potem okazuje się, że to twoi synowie, robi się miło, choć to ONI GÓRĄ! Bonitum zrobiło niespodziankę, bardzo miłą, za co bardzo dziękuję.

KAMI pierwsza osoba z zespołem Downa, taka osoba z zespołem Downa!

Kami powstała też dzięki Wam. Jest influencerką, Waszym głosem. Jak Wam się podoba?

Sebastian Mistrzem!

maj 19, 2022 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Sport

Takie informacje lubię umieszczać zawsze! Gratuluję znów Sebastianowi MISTROZWSKIEGO POZIOMU!

“Czy dzieci z zespołem Downa mogą mieć przeszczep serca?”

Tak mogą mieć. Osobiście znam jednego chłopca z Niemiec po przeszczepie i uważam, że funkcjonuje lepiej niż wcześniej. Trzeba pamiętać, że serce takie jest “oczyszczone” z negatywnej ekspresji genów z potrojonego 21 chromosomu i nie ma tych problemów mitochondrialnych, występujących niejako “klasycznie” w zespole Downa.

Zespół Downa jest różny w zależności od płci

To w końcu musiało wyjść. Badając modele zwierzęce w różnych konfiguracjach naukowcy stale podkreślali, że w zależności od wieku, części mózgu ekspresja genu DYRK1A jest różna i wpływa na to, że stale mamy do czynienia z dużą zmiennością ZD. Teraz widać wyraźnie też to potwierdzenie: Zespół Downa jest różny w zależności od płci.