Czy paracetamol powinien być używany w zespole Downa?

luty 23, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Ciekawa dyskusja pojawiła się wokół opublikowanego raportu medycznego próbującego diagnozować tytułem czego występują nasilenia przebiegu chorób po zakażeniu koronawirusem. Ciekawym wątkiem stał się temat używania paracetamolu w zespole Downa.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7870483/

W powyższym raporcie powołano się na pewną specyficzną oczywistość, typologię ZD. Brzmi ona w nastepujący sposób:

“Coraz większa liczba badań wykazała ostatnio, że stres oksydacyjny, przejawiający się obniżonym poziomem GSH, występuje w progresji zespołu Downa (DS) (Garlet i in., 2013). Najnowsze badania szacują 10-krotnie większe ryzyko zgonu związanego z COVID-19 u osób z DS (Clift i wsp., 2020). Warto zwrócić uwagę, że istnieją dowody na zwiększoną koniugację paracetamolu z glutationem po podaniu doustnych dawek 20 mg / kg paracetamolu pacjentom z ZD w porównaniu z grupą kontrolną”.

Co to jest stres tlenowy krótko:

“Stres oksydacyjny, stres tlenowy, obciążenie tlenowe, występujący w komórkach żywego organizmu stan zaburzonej równowagi między antyoksydantami, czyli przeciwutleniaczami (np.: witamina C, witamina E, peroksydaza glutationu) a prooksydantami, czyli utleniaczami (np.: tiofenol – fenole, parakwat, oksydaza ksantynowa, oksydaza NADPH fagocytów) na rzecz prooksydantów”

W ZD objawia się bardzo swoistą matematyką, którą tak opisywałem:

https://www.zespoldowna.info/warsztaty-z-paneli-cz-5-o-stresie-tlenowym.html

“SOD1 (potrojony)+SOD2 (przyspieszony) nigdy nie będzie zbilansowany spowolnionym GSS. W skrócie 3+2,5 czyli 5,5 nigdy nie będzie równać 1,75. To dla uproszczenia problematyki stresu tlenowego…ale to jest też informacja, że mamy dysproporcję, którą możemy zbilansować w jakiś sposób”

Przedstawiałem ten problem tutaj korzystając z prac dr.Jill James

https://www.zespoldowna.info/dlaczego-w-zespole-downa-jest-za-malo-glutationu.html

image

https://www.zespoldowna.info/stres-tlenowy-w-zespole-downa-i-jego-leczeniei-nie-ma-watpliwosci-ze-jest-to-konieczne.html

https://www.zespoldowna.info/czym-jest-stres-tlenowy-pojawia-sie-stale-gdy-mowa-o-chorobie-alzheimera-w-zd.html

https://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-8-stres-tlenowy-oksydacyjny.html

https://www.zespoldowna.info/wplyw-cyklu-kwasu-cytrynowego-na-stres-tlenowy-w-zespole-downa.html

Co mówi wniosek zatem? Paracetamol w dawce jak wspomniana wyżej zmniejsza ilość i tak występującego na niskim poziomie w stosunku do potrzeb, glutationu. Może zatem być przy podawaniu efektem powikłań, zmian przebiegu choroby. Autorzy wręcz sugerują, że za tym może stać ten osławiony 10-krotnie większe ryzyko zgonów po “covidowych” u osób z ZD. Zatem należy używać antyoksydantów bilansujący jego wpływ i to moja sugestia, lub po prostu nie podawać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...