“Jakie produkty wpływają na metylację?”

wrzesień 23, 2015 by
Kategoria: Dieta

Metylacja jest złożonym procesem dla nas wszystkich ściśle związanym z funkcjonowaniem genów i ich enzymów. Te z kolei oddziaływają na neuroprzekaźniki, które w ZD są na mocno niestabilnym poziomie. Zatem co powinniśmy jeść i na co będzie to miało wpływ? Oto krótki kurs epigenetyki.

Materiały poniższe wykorzystały wiedzę publikowaną przez dr.Amy Yasko, a którą publikowałem tutaj:

http://www.zespoldowna.info/metylacja-i-epigenetyka-wedlug-doktor-amy-yasko.html 

http://www.zespoldowna.info/dmg-tmg-witamina-b-12-metylacja-i-mowienie.html

http://www.zespoldowna.info/suplementy-2015-cz-3-metylacja-mthfr.html

http://www.zespoldowna.info/czy-sun-l-theanina-moze-byc-podawana-z-fluoksetyna-czyli-jak-poradzic-sobie-z-agresja-depresja-i-pobudzeniem-u-osob-z-zd-i-autyzmem-cz-3-mthfr-metylacja-a-agresja.html

Metylacja w zespole Downa pozostaje pod istotnym wpływem genów SOD i CBS. Ich nadekspresja oraz potrojenie powoduje znaczące zmiany w metylacji obniżając ją w istotny sposób oraz powodując silny stres tlenowy, co widać na poniższych wykresach. Istotny wpływ na jej jakość mają także polimorfizmy genów biorących udział w metylacji takich jak MTHFR, RFC ograniczający podaż witaminy B 9 w cyklach, czy genów MTRR, MTR, TCN 2 dodatkowo obniżających poziom witaminy B 12 biorących udział w cyklach.

image

image

Metylacja genów w ZD sprowadza się przede wszystkim do regulacji ich ekspresji. Na powyższym zdjęciu znajdziecie podstawowy opis jej przebiegu i deregulację typową dla ZD :

http://www.zespoldowna.info/konferencja-na-malcie-wystapienie-profesor-jill-james-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-2-o-proporcji-sam-i-sah.html

 

Definicje poniżej pochodzą z wikipedii.org

 

1.Kluczowa dla metylacji jako składnik odżywczy jest METIONINA.

DEFINICJA: “Należy do aminokwasów niezbędnych dla człowieka (nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem). Uczestniczy w wielu reakcjach metylacji (SAM – S-adenozylometionina), a także w reakcjach metabolicznych, dostarczając grupy siarkowej.”

ŹRÓDŁA: orzechy brazylijskie, sezam, szpinak, papryka, jaja,ryby, nasiona roślin strączkowych

EPIGENETYKA: wpływa na syntezę SAM, który jest dawcą grupy metylowej w procesie metylacji

STRONA DO POCZYTANIA: https://zasadyzywienia.pl/metionina.html

 

2.Bez WITAMINY B 9 (kwasu foliowego) nie ma syntezy metioniny.

DEFINICJA: “Kwas foliowy, kwas listny[7], folacyna, witamina B9, witamina B11, witamina M (łac. Acidum folicum) – organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego „liść”.W organizmie człowieka jest syntezowany przez bakterie jelitowe[2], a jego biologicznie aktywną formą jest kwas lewomefoliowy (5-MTHF). Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek; wpływa dodatnio na układ nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u płodu, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków; bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego i przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział; usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit; jest czynnikiem antyanemicznym, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek; chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).”

ŹRÓDŁA: warzywa liściaste jak sałata, kapusta, nasiona słonecznika, rośliny strączkowe, migdały

EPIGENETYKA: by SAM powstał z metioniny w formie aktywnej, musi w tym procesie brać udział witamina B 9

 

3.Bez WITAMINY B 12 nie ma syntezy metioniny.

DEFINICJA: “Witamina B12 jest bardzo ważnym koenzymem w reakcjach metylacji w organizmie:

Powyższe reakcje istotne są w przemianach węglowodanów, białek, tłuszczów i w innych procesach. Uczestniczy także w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, przeciwdziała niedokrwistości, umożliwia syntezę kwasów nukleinowych w komórkach, przede wszystkim szpiku kostnego; wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej ochraniającej komórki nerwowe i neuroprzekaźników nerwowych, zapewnia dobry nastrój, równowagę psychiczną, pomaga w uczeniu się, skupieniu uwagi; dzięki niej zmniejsza się poziom lipidów we krwi; wpływa na układ kostny, pobudza apetyt.”

ŹRÓDŁA: produkty mięsne, skorupiaki, ryby, jajka, mleko i jego przetwory, pieczarki.

EPIGENETYKA: by SAM powstał z metioniny w formie aktywnej, musi w tym procesie brać udział witamina B 12

 

4.Bez WITAMINY B 6 nie ma syntezy metioniny.

DEFINICJA: “Witamina B6 bierze udział w przemianie aminokwasów, ułatwia ich rozkład, przemianę tłuszczów i węglowodanów, umożliwia magazynowanie energii, uczestniczy w tworzeniu enzymów, hormonów, hemoglobiny, uczestniczy w powstawaniu prostaglandyn, ma wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni, pracę serca, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększa odporność organizmu, łagodzi skutki uboczne leków, wspomaga leczenie nerek, zmniejsza nadmierne wydalanie kwasu szczawiowego z moczem, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, pomaga zwalczać ból i zesztywnienia nadgarstka i dłoni, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego (skuteczna dawka to 50 do 100 mg chlorowodorku pirydoksyny na dobę, przy czym 100 mg na dobę zdaje się wykazywać większą skuteczność)[3]. Wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry, wypadania włosów, zapalenia warg i języka. Mimo sprzecznych wyników badań, często podkreśla się że suplementacja witaminą B6 w zespole cieśni nadgarstka może przynieść znaczne złagodzenie objawów przy jednocześnie niewielkim ryzyku dla pacjenta w zalecanych dawkach (do 200 mg na dobę)[4]. Regularne przyjmowanie dużych dawek witaminy B6 istotnie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę Parkinsona u osób palących papierosy[5]. Odnotowano korzystny wpływ połączenia magnez + witamina B6 na zachowanie dzieci z autyzmem[6].”

ŹRÓDŁA: orzechy, mięso, pełnoziarniste zboże, warzywa, ryby, banany,kasza gryczana

EPIGENETYKA: witamina B 6 jest istotnym kofaktorem, czyli substancją która musi się znaleźć w poszczególnych reakcjach pomiędzy innymi substancjami by te reakcje miały miejsce. W procesie metylacji jest niezbędna, choć pełni tylko “pomocnicze” funkcje

STRONA DO POCZYTANIA: http://www.witaminka.info/witamina-b6.php

 

5.CHOLINA jest wstanie poprawić metylację.

DEFINICJA: ”Cholina wchodzi w skład niektórych fosfolipidów, a w szczególności lecytyny i sfingomieliny. Fakt, iż lecytyna jest niezbędna dla normalnego rozwoju organizmu zwierzęcego, sprawił, że początkowo cholinę zaliczano do witamin z grupy B. Pogląd ten uległ zmianie, ponieważ cholina jest syntetyzowana w bardzo ograniczonym zakresie przez organizm ludzki. Dodatkowo ilości choliny potrzebne do sprawnego funkcjonowania są duże: 0,5–4 g dziennie.Ważna funkcja biologiczna choliny to m.in bycie donorem labilnych grup metylowych. Cholina służy jako dawca tych grup w biosyntezie różnych metylowanych związków. Utlenianie choliny do betainy zachodzi głównie w wątrobie i nerkach, a wytworzona betaina jest ważnym źródłem grup metylowych w procesach transmetylacji.”

ŹRÓDŁA: Żółtka jaj, wątroba, soja, gotowana wołowina, kurczak, cielęcina, indyk, rośliny strączkowe, pistacje

EPIGENETYKA: cholina jest niezbędna jako substancja do skutecznego funkcjonowania tzw. skrótu metylacyjnego. Cholina jest potrzebna do uzyskania betainy, która jest z kolei dawcą grup metylowych.

STRONA DO POCZYTANIA: https://zasadyzywienia.pl/cholina.html

 

6.BETAINA to donor grupy metylowej w skrócie metylacyjnym, bardzo często nazywana jako TMG

DEFINICJA:”Betaina stosowana jest w leczeniu wysokiego poziomu homocysteiny (hiperhomocysteinemii)[7]. Chlorowodorek betainy stosowany jest jako środek wspomagający trawienie, szczególnie skuteczny u osób z niedostatecznym wytwarzaniem kwasu solnego w żołądku.”

ŹRÓDŁA: burak cukrowy, szpinak, skorupiaki

EPIGENETYKA: betaina jest potrzebna w metylacji, by miała miejsce ale także by usunąć toksyczne produkty syntezy SAM

STRONA DO POCZYTANIA: https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/10/18/betaina-czyli-co/

 

7.RESWERATROL najlepszy “czyściciel” histonów

DEFINICJA:”Najwięcej resweratrolu zawierają winogrona, głównie ich skórka. Z tego względu wina czerwone, otrzymane z fermentacji soku razem ze skórkami owoców, zawierają więcej resweratrolu niż wina białe. Poza tym obecny jest w znacznie mniejszych ilościach w orzeszkach ziemnych, w owocach, przede wszystkim w skórce, morwy i czarnej porzeczki. Resweratrol jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem oraz nietoksycznym fungicydem (środkiem antygrzybicznym) i jako taki jest szeroko stosowany jako dodatek do żywności. W skali przemysłowej otrzymuje się go z wysuszonych skórek czerwonych winogron.

Wzór strukturalny obok przedstawia izomer geometryczny trans-resweratrolu, który występuje w owocach. Izomer trans może być przekształcony w izomer cis poprzez działanie na niego światłem UV. Aktywność biologiczną wykazuje tylko izomer trans. Posiada on zdolność aktywowania genu SIRT1, który jest obecny (lub jego homologi) w genomie zwierząt i grzybów.”

ŹRÓDŁA: wino z czerwonych winogron, porzeczka czarna, jagoda, borówka, orzeszki ziemne, owoce morwy białej

EPIGENETYKA: zdolność do usuwania grup acetylowych z histonów powoduje kondensację chromatyny (jest bardziej zwarta) oraz wyciszenie poszczególnych genów. Jest to w naszym przypadku jeden z oczekiwanych efektów.

STRONA DO POCZYTANIA: https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/10/14/resweratrol/

 

WNIOSKI:

1.Odpowiednia dieta jest w stanie regulować metylację i jej jakość.

2.Dieta oznacza także suplementy, gdyż w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej ilości, odpowiednich składników.

3.O tym, że jest skuteczna pokazują poniższe wykresy z prezentacji Jill James

image

Obraz typowej metylacji w ZD.

image

Jej poprawa poprzez podanie witaminy B 9 i betainy reguluje poziom metioniny jest wyższy, co zwiększa poziom SAMe, podnosi poziom homocysteiny i poprawia poziom glutationów, które lepiej “oczyszczają” komórki.

http://www.zespoldowna.info/konferencja-na-malcie-wystapienie-profesor-jill-james-cz-1.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...