DMG, TMG, witamina B 12, metylacja i mówienie

lipiec 21, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wczoraj przy analizie poliformizmu MTHFR A 1298 C pisałem o możliwości “obchodzenia” jelit protokołami zawierającymi iniekcje. Pojawiło się od razu pytanie, czy skoro DMG jest w postaci iniekcji, czy może mieć zastosowanie, bo przecież bardzo pomaga u autystów.

Zacznijmy od tego czym jest DMG.

W cyklu metioniny będącym częścią całego procesu metylacji mamy tzw. “skrót metylacyjny” w ramach remetylacji homocysteiny. Z pożywieniem dostarczamy składniki betainę (często nazywana także TMG) i cholinę. Są one początkiem tego procesu.

image

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-2-o-proporcji-sam-i-sah.html

Należy pamiętać przy tym, że cholina  jest bazową strukturą (posiada 3 grupy metylowe), która jest przekształcana do poziomu betainy (TMG) z dwoma grupami metylowymi, powodując, że w tym skrócie staje się dawcą grupy metylowej i kofaktorem w procesie metylacji. TMG zdecydowanie zatem przyspiesza metylację. Proces ten regulowany jest przez gen BHMT. W efekcie prowadzi on do zwiększenia poziomu dopaminy, neuroprzekaźnika.

Na końcu tego  procesu jest DMG z jedną grupą metylową. Powstaje on z przekształcenia TMG (po oddaniu jednej grupy metylowej). TMG (betiana) oddając jedną grupę metylową do homocysteiny powoduje jej metylację i przekształcenie do metioniny. Zatem jeżeli chcemy obniżyć poziom homocysteiny swoistym “przyspieszaczem” jest właśnie TMG.

W ZD bez żadnych dodatkowych poliformizmów, ten proces jest bardzo efektywny i kompensuje “niedostatki” procesu z wykorzystaniem kwasu foliowego i witamin B 12, B 6 oraz mimo wszystko niskiego poziomu homocysteiny.

DMG, które pozostaje z tego procesu nie obniża poziomu homocysteiny w sposób bezpośredni, bym nawet powiedział, że spowalnia ten proces. Według Amy Yasko DMG jest suplementem (składnikiem), który wyhamowuje proces remetylacji homocysteiny, niejako wspierając w ten sposób regularny tzw. długi cykl oparty o kwas foliowy.

 

WNIOSKI:

1.Jeżeli podajemy TMG nie musimy podawać DMG.

2.Jeżeli myślimy o wsparciu procesu metylacji to TMG jest zdecydowanie korzystniejsze od DMG. DMG promuje wykorzystanie cyklu kwasu foliowego, co w przypadku problemów z poliformizmem MTHFR C677T czy też MTR, MTRR, gdzie kluczowymi składnikami w procesach są witamina B9, B 12, może nie dawać żadnych efektów. Jest to efekt właśnie tych poliformizmów, które ograniczają wykorzystanie właśnie tych witamin.

3.WNIOSEK Z WNIOSKU! Podawanie DMG wspiera cykl kwasu foliowego, zatem kluczowe jest podawanie zarówno kluczowej witaminy metylowanej B 12, jak i metylowanej formy kwasu foliowego przy podawaniu DMG! TO JEST RECEPTA  NA MÓWIENIE! Poprzez istotne poprawienie metylacji, wykorzystanie witaminy B 12 i zwiększeniu efektywności działania SAMe zarządzającego ponad 200 enzymami wpływającymi na neuroprzekaźnictwo, poprawiamy komunikację, mówienie! NEUROPRZEKAŹNICTWO to jest element kluczowy dla mówienia. Jest to ścieżka wykorzystywana najczęściej w autyzmie.

http://www.drneubrander.com/Files/USAAA%20MB12%20Syllabus%20Submission,%20August%202007.pdf

4.Wracamy do TMG. Podawanie w tym samym momencie TMG i methylowanej witaminy B 12 mija się z celem. TMG promujący “skrót” powoduje, że nie wykorzystujemy należycie metylowanej witaminy B 12. Zatem jeżeli decydujemy się na suplementację TMG, nie ma potrzeby suplementowania dodatkowo witaminą B 12.

5.Wracając do iniekcji. Jeżeli jest iniekcja DMG, która wspiera cykl kwasu foliowego, można ją wykorzystać w “omijaniu” jelit. Myślę, że należy to spróbować, tym bardziej że pewna grupa autystów potwierdza pozytywny wpływ DMG na proces mówienia.

http://www.healing-arts.org/children/nutritional.htm

Komentarze

Liczba komentarzy: 5 do “DMG, TMG, witamina B 12, metylacja i mówienie”
 1. Can pisze:

  Zapomniałem o czymś oczywistym: są witaminy B 9,6,12 w sprayu, które omujają jelita. Są dobrze wchłaniane przez śluzówki.

 2. Anna pisze:

  Dlaczego po suplementacji TMG występuje wodna biegunka? Mam mutacje C677T podobnie dzieje się pp suplementacji enzymów trawiennych czy samej betainy HCL

 3. Can pisze:

  Czasami TMG powoduje zarówno rozwolnienie, jak i nudności. Jest to efekt zbyt dużej dawki, większej, spersonalizowanej wrażliwości na produkt lub złej jakości produktu. Należy odstawić produkt a po tygodniu wprowadzić go jeszcze raz w mniejszej dawce.
  Należy pamiętać, że zbyt dużo TMG może istotnie zwiększyć poziom cholesterolu.

 4. basia pisze:

  czytam i czytam i gratuluje wiedzy .Podziwiam pracę która Pan wkłada i dzieli się z nami wszystkimi .Dla mnie dużo ciekawych wiadomości nie dostępnych gdzie indziej a śledzę już te tematy od 3 lat .Proszę na wyrażenie zgody na skopiowanie kilku fajnych informacji na grupie autystycznej .Pana wiedza ogromna .Podziwiam i pozdrawiam .

 5. Can pisze:

  Zgadzam się.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...