CBS genem krytycznym dla rozwoju otyłości u osób z zespołem Downa
listopad 29, 2022 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Już w 2012 roku zwracałem uwagę na leptynę jako mechanizm typologii otyłości w zespole Downa. Mijały lata, już w sumie 10 od tego momentu, wciąż nikt na to nie zwraca uwagi…ciągle tylko słyszymy, że osoby z ZD jedzą za dużo i źle. Niestety mam coraz więcej osób z ZD, które jedzą dobrze, a tyją na potęgę. Jak to z tym jest?
https://www.zespoldowna.info/dlaczego-dzieci-z-zespolem-downa-sa-otyle.html
Zwróciłem uwagę na jednego chłopaka z ZD, który świetnie pływa, jest bardzo aktywny, ale ma stałe problemy z wagą. Mama w rozmowie ze mną, powiedziała wręcz że wylicza mu zgodnie z zaleceniami treningowymi, ile czego ma zjeść, konsultuje to z dietetyczką, ale to i tak nie działa. Popatrzyłem na dietę i wyraziłem mój podziw dla wysiłku mamy, to była świetnie zaplanowana dieta…ale chłopak wciąż tyje.
Zatem wracam do tematu i sprawdzam. Ostatni raport jaki wraca do tego tematu ma takie zdanie:
“Nasze dane sugerują, że wysokie stężenia enzymu CBS wraz z cysteiną modulują otyłość w ZD, prawdopodobnie poprzez zwiększoną produkcję siarkowodoru, który ostatnio wykazał działanie przeciw adiponektynie”.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36404855/
Zatem od razu postanowiłem to “rozebrać” na czynniki pierwsze i wskazać, drogę wsparcia w takiej sytuacji u tego chłopaka.
Wróćmy do tego, co wiemy o adiponektynie. W ZD jest to mechanizm silnie skorelowany z funkcjonowaniem leptyny. Im więcej leptyny, tym mniej adiponektyny. Im więcej adiponektyny tym więcej leptyny. Ta zależność potwierdzona jest w badaniach immunologicznych, przez co rzadko mówi się o tych dwóch hormonach jako elemencie otyłości, dużo częściej jako elemencie problemów immunologicznych i neurodegeneratywnych. Oczywiście w ZD to także cukrzyca, ale o tym się zupełnie nie mówi.
Pozwolę sobie wrócić w czasie do 2018 roku. Wtedy tak to opisywałem.
https://www.zespoldowna.info/adiponektyna-i-polimorfizm-genu-adipoq-czyli-o-otylosci.html
“1.Dwa aktywne związki metabolicznie wytwarzane przez komórki tłuszczowe jak , leptyna i adiponektyna są zaangażowane w odwrotną zależność [4] i te związki mogą odgrywać rolę w modelu ryzyka choroby Alzheimera w chorobie nowotworowej również w ZD. Leptyna ma właściwości promujące raka i hamujące chorobę Alzheimera, podczas gdy adiponektyna ma zdolność odwrotną, czyli hamującą nowotwory i promującą chorobę Alzheimera [4].
2..Poziom leptyny u dzieci i młodych osób z ZD jest zawsze podniesiony, czyli mamy stan kreowania i wzmacniania patologii raka, z drugiej strony hamowania choroby Alzheimera. U dorosłych osób z ZD, sytuacja ta się zmienia. Adiponektyna zaczyna dominować promując chorobę Alzheimera, hamując raka.
3.W ZD leptyna wpływa na metabolizm/ekspresję genu APP. Leptyna wpływa na stan “gotowości do umierania” co uważa się, za inicjację kaskady choroby Alzheimera w kontekście apoptozy. Niski poziom leptyny u dorosłych z ZD jest uważany za mechanizm przyspieszonego, błędnego działania BACE1.”
Jak to się ma do otyłości? Powtórzę się. Im więcej mamy leptyny, tym bardziej jesteśmy otyli. Im mniej adiponektyny, tym znów jest więcej leptyny i jesteśmy otyli.
Zatem otyłość powinniśmy opisywać za pomocą diagnostyki w pierwszej kolejności, czyli jak to wszystko mierzyć, jak tym się zajmować? Moja sugestia:
1.Poziom leptyny jest zawsze wyższy u młodych dzieci, co prowadzi je do otyłości i już trudno wyhamować ten proces.
2.Diagnostyka tego tematu odbywa się poprzez korelację obu hormonów czyli Adpn/Lep (adiponektyna do leptyny). Jeżeli wskaźnik ten jest wyższy równy 1 to jest ok, ale gdy mamy wskaźnik poniżej to mamy już poważne problemy ze zbilansowaniem obu hormonów, a jeżeli jest to poniżej 0,5 mamy już poważny stan chorobowy.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30813240/
3.Systemowo najlepszym sposobem regulowania tej proporcji jest witamina D3 (znów!), kurkuma, DHA, oliwa z oliwek, dynia, awokado.
Nie dopisałem tutaj jednego: nie uwzględniam zespołu Downa. Jeżeli go uwzględniam to musimy wrócić właśnie do naszego raportu i zająć się genem CBS z cysteiną oraz siarkowodorem.
Gen CBS jest niezwykle aktywnym genem, dużo bardziej niż DYRK1A i to w obrębie całego życia. Jego produktem jest cysteina i siarkowodór. Jak to wszystko normalizować?
Po pierwsze EGCG. Pisałem o tym przy okazji tłumaczenia jego działania, że normalizując DYRK1A, normalizujemy też gen CBS i jego aktywność, choć w minimalnym stopniu. Już w ten sposób mamy mniej siarkowodoru…a zatem więcej adiponektyny, a zatem mniej leptyny. Jedziemy dalej.
https://www.zespoldowna.info/egcg-to-nie-herbata-zielona.html
Po drugie warto posłużyć się fosfatydyloseryną i tutaj cytat: “Seryna jest endogeniczna i wydaje się być w wystarczającej ilości w organizmie…ale nie jest tak w ZD. Dodatkowy ładunek wynikający z potrojenia CBSu wymusza suplementację seryną, bo jest jej za mało…a kto o tym wie?”. Do czego jest potrzebna? By degradować siarkowodór razem z witaminą B6. Konkluzja znów: mniej siarkowodoru, więcej adiponektyny, mniej leptyny i mniej problemów z nadwagą.
http://www.zespoldowna.info/fosfadyloseryna-a-moze-jednak-czysta-l-seryna.html
Po trzecie apigeninem, który jest naturalnym inhibitorem siarkowodoru, co znów przekłada się na ilość siarkowodoru, a to oznacza więcej adiponektyny, mniej leptyny i lepszą wagę.
https://www.zespoldowna.info/suple-na-cbs-i-amoniaksuplementy-najprosciej-jak-mozna.html
https://www.zespoldowna.info/siarkowodor-jego-nadmiar-i-naturalny-inhibitor-apigenin.html
Nie wspomniałem tutaj o witaminie D3, bo o niej już pisałem powyżej.
To już chyba wymieniłem wszystko. Zatem podsumowanie, czyli jak pomóc w utrzymaniu wagi w ZD, pamiętając że otyłość to stan zapalny, deregulacja metylacji w efekcie podwyższony poziom homocysteiny.
1.Przy utrzymywaniu odpowiedniej diety, chłopak musi być suplementowany.
2.Jednak zacznijmy od zbadania adiponektyny do leptyny jako to zostało wspomniane.W zależności w jakiej sytuacji jesteśmy podejmujemy działania.
3.Ja zawsze sugeruję etap suplementacji, bo ona może zaskoczyć u podstaw problemu i tak:
*EGCG, witamina D3 to podstawa
*fosfatydyloseryna, DHA, kurkuma, apigenin to uzupełnienie
4.Dzięki temu redukujemy proporcje obu hormonów, obniżamy stan zapalny i ryzyku cukrzycy typu 2, wzmacniamy mitochondria, gdyż siarkowodór ogranicza efektywność complexów oddechowych w mitochondriach.
5.Utrzymujemy aktywność…
…i powinno to wszystko zadziałać pozytywnie.