Suplementacyjna homeostaza czyli o witaminie D3 i jej interakcjach

“Suplementacja to nie jest kupowanie i dawanie. Suplementacja jest to spersonalizowanie konieczności podania określonej substancji w określonej dawce wiedząc jakie interakcje się pojawią.” na to wygląda, że spodobała się ta definicja. Padła prośba, bym na tej samej zasadzie co ostatnio omówił działanie witaminy D3.

Między 10-13 rokiem życia zawsze u dzieci z zespołem Downa występuje regres!

Pamiętam jak jeszcze 8 lat temu, trudno mi było uwierzyć, że można zdefiniować krytyczne etapy rozwoju naszych dzieci. Szczególnie dziwiłem się informacjom o “kryzysie” dorastania, który przez rodziców był często określany jako gorszy od tego który ma miejsce między 5-7 rokiem życia. Dzisiaj doświadczam tego sam, ale mnie to już nie dziwi.

“W południe dynia smakuje cudnie.”

październik 31, 2017 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Jestem pod wrażeniem “dietetycznym “ jak zdrowo Buguś je. Oby tak na zawsze bez ciastek, cukierków, słodyczy, sacharozy, słodzików.

“Dlaczego TSH nie?”

październik 31, 2017 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Zespół Downa, Tarczyca

TSH jest “najgorszą” i mocno mylącą miarą oceny funkcjonowania hormonów tarczycy…ale jest tania do wykonania i lekarze endokrynolodzy są do niej przyzwyczajeni. I wszystko jest ok, jeżeli nie mamy objawów niedoczynności, albo nadczynności, albo zespołu Downa.

“Krowia góra.”

październik 30, 2017 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Krvavec jest uważany, za najlepszy ośrodek narciarski w Słowenii, a w Europie znany jest z tego, że przylatują tutaj ludzie nawet ze Szwajcarii, gdyż z lotniska na szczyt góry to zaledwie 10 km! Dla nas wyprawa na Krvavec była jedyną opcją w sytuacji, gdy pogoda po prostu na jeden dzień mocno się popsuła w czasie […]

“Kasza gryczana z rana jak śmietana.”

październik 30, 2017 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Ania zaczyna być mistrzem dietetyki jak widzę. Boguś rośnie jak na drożdżach i robi to wrażenie.

…już nie ma przyjaciół, ma za to dobrych kolegów i koleżanki. Tak jest w 3 klasie.

październik 30, 2017 by  
Kategoria: Edukacja, Świadomy Jaś

…i oto nadchodzi ten moment, gdy do niedawna miał Jasiek przyjaciół i przyjaciółki, a różnice ich rozdzielą. Jasiek po wakacjach w szkole wyraźnie wszedł w kryzys rozwojowy. Świetnie poprawił komunikację, bardzo dobrze niemiecki i angielski…ale to za mało by utrzymać tempo rozwoju innych uczniów.

Wada serca w zespole Downa.

październik 29, 2017 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Zespół Downa, Serce

Myślałem, że wiele już powiedziałem na ten temat, a tutaj zaskoczył mnie trochę ten raport mówiący, że “nasze micro RNA” potrojone na 21 chromosomie mogą przykładać się do wad serca. Zatem obok genów MTHFR, MTRR, DSCAM, PSMG1, CRELD1 istnieje być może nie ostatnia, jeszcze jedna ścieżka mająca istotny wpływ na rozwój serca.

“Moje życie jest warte by żyć.”

październik 29, 2017 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

Zamiast fanatycznych głosów i obrazów, po raz kolejny kraje demokratyczne uczą nas jak walczyć o życie naszych osób z zespołem Downa. Oświadczenie Franka Stephensa na spotkaniu w Kongresie USA w imieniu the Global Down Syndrome Foundation zrobiło na mnie wrażenie i dało świadectwo, że wsparcie medyczne, edukacja i praca może osobie z ZD dać wartościowe […]

“Czy suplementacja witaminami w zespole Downa powoduje raka?”

Dla mnie takie pytanie świadczy o dużej trosce o dziecko i braku podstawowej wiedzy na temat suplementacji niestety. Pamiętam jak jedynym argumentem lekarzy, jeszcze 2-3 lata temu przeciwko suplementacji antyutleniaczami i witaminami, był fakt, że “z dużą pewnością powoduje zagrożenie rakiem”. Dzisiaj po “rewolucji” jaka się w tym temacie odbyła chyba nikt już nie wątpi, […]

“Ile mam podawać witaminy D3 mojemu synowi z zespołem Downa?”

Lepiej powtórzyć coś po raz setny, niż gdyby choć jedna osoba miała wątpliwości mam takie wrażenie. Zatem powtórzę coś, co wielu lekarzom się nie spodoba, tym bardziej że mam na to dowód w postaci nie tylko mojego doświadczenia ale raportu medycznego dotyczącego suplementacji witaminą D3 w zespole Downa.

“Jak leczyć wielowodzie?”

Wielowodzie z perspektywy polskiego lekarza ma charakter idiopatyczny. Z mojego i perspektywy zespołu Downa, kobieta będącą w ciąży mająca nadmierną ilość płynu owodniowego, jest typologią ciąży właśnie z dzieckiem z wadą genetyczną. Z tej perspektywy chciałbym zwrócić uwagę, że można kontrolować i obniżać poziom tego płynu wspomagając rozwój dziecka z wadą genetyczną.

“Mam wysokie ciśnienie, a jestem już blisko 20 tygodnia. Co mam robić?”

Nadciśnienie tętnicze w ciąży ma ewidentnie charakter genetyczny. Zarówno MTHFR C 677 T, VDR, jak i geny MTHFR A 1298 C, GCH1, NOS 3 są tego przyczyną. Nadciśnienie także traktuje się jako podstawowy element utraty ciąży w tym okresie tytułem…niedożywienia płodu.

“Czy szczepionkę BCG można podać dziecku z zespołem Downa w pierwszych dniach po urodzeni?”

październik 27, 2017 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Zespół Downa, Odporność

Odpowiedź jest krótka: NIE. A teraz dlaczego?

Popatrzcie na to zdjęcie … a potem zastanówcie się nad definicją piękna.

październik 26, 2017 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Mikayla, bo o niej jest ten film, startując w konkursie piękności wzbudziła wiele kontrowersji…bo przecież ma zespół Downa.

Najlepiej walić w bębny …

październik 26, 2017 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Adit Bara ma zespół Downa i gra na perkusji. Odnotowuję to, bo jest to co chciałem kiedyś robić, a nie umiem. Mój podziw.

Autyzm jest związany z polimorfizmem MTHFR.

Nie jest tak, że polimorfizm samego genu stoi za cechami autystycznymi. Tak nie możemy powiedzieć. Możemy powiedzieć, że on współwystępuje w sposób powszechny z cechami autystycznymi i jest to spowodowane tym, że jest czynnikiem krytycznym dla metylacji. Nie można zatem negować jego relacji z autyzmem, skoro one są jednoznaczne i występują, ale też nie można […]

Matematyka tarczycy czyli o zespole niskiego T3, który nie ma nic wspólnego z działaniem tarczycy.

październik 26, 2017 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Zespół Downa, Tarczyca

Dostaję od Was wyniki i widzę ostatnio dość często pewne zaburzenie związane z proporcją ft3 do ft4, czyli wolnej tyroksyny do wolnej trójodotyroniny. Moja propozycja jest zatem teraz następująca: każdy bierze wyniki ostatnie swojego dziecka i szuka ft3 i ft4.

Suplementacyjna homeostaza…czyli jak trudne są suplementy.

Wiem trudny temat, ale musicie to rozumieć jeżeli sami kupujecie suplementy. O co tutaj chodzi? Musicie wiedzieć, że jeden suplement może wywoływać akcję drugiego suplementu, a ten może korygować jeszcze coś innego. Suplementacja to nie jest kupowanie i dawanie. Suplementacja jest to spersonalizowanie konieczności podania określonej substancji w określonej dawce wiedząc jakie interakcje się pojawią…uff […]

Basia na 7 miesiąc swojego życia.

październik 25, 2017 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Dziękuję Dominice za pamięć. Pamiętam wciąż o Basi bo przecież tak długo się znamy.