Jak dobrać suplementy?

Zakładam że osoby, które uczestniczyły jeszcze przed covidem, w moich metylacyjnych warsztatach, umieją same już dobrać suple. Te które nie brały mogą uczyć się tematu u Kobasa lub czytając na stronie temat po temacie. Kluczem jednak do doboru suplementów jest wiedza o polimorfizmach i typologii ZD w ramach tych polimorfizmów. Zatem jak zacząć?

Co daje praca osobom z zespołem Downa? Poczucie bezpieczeństwa.

kwiecień 30, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, Moja praca, mój dom

Wracam do tematu pracy osób z zespołem Downa, gdyż dostałem właśnie pytanie dotyczące tego, co ona daje osobom z ZD.

ANVS401, kolejny lek na zespół Downa w testach

Cieszy mnie, że pomimo emerytury Profesor Mobley wraz z zespołem naukowców wciąż szuka rozwiązań dla osób z ZD. Jego szkoła UC San Diego rozpoczyna badania nad rozwojem mózgu w ZD od embrionu do starości. Przedmiotem badań będzie lek o nazwie ANVS401.

To już milionowe imperium, czyli skarpetkowy business osoby z zespołem Downa

kwiecień 29, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, Moja praca, mój dom

O Johnym piszę już wiele lat. Od 2016 roku jak pamiętam. Dzięki pomysłowi Ojca, powstało przedsiębiorstwo, które dynamicznie się rozwija. Lubię do tego wracać, gdyż abstrahując od Johna, jest przykładem jak świetnie można zaprogramować funkcjonowanie dużego, wielomilionowego przedsiębiorstwa.

Kreatynina w surowicy w zespole Downa

Kreatynina w surowicy jest zależna, jako parametr diagnostyczny od wieku, płci oraz wzrostu i wagi. W najnowszym raporcie przedstawiono nowe referencje w tym zakresie wskazując jednoznacznie, że normatyw dla osób z ZD różni się od tego co jest w populacji.

Geny z rodziny OLIG, a zaburzenia neurorozwojowe w ZD i autyzmie.

OLIG1, OLIG2 stale są w naszych rozważaniach i analizach tytułem potrojenia. OLIG3 związany jest często z celiakią, wrażliwością na gluten w układzie immunologicznym. Na niego mają wpływ geny z rodziny OLIG, te potrojone.

O suplementach…jak sobie radzić?

Sytuację jaką mamy dziś trudno nazwać skomplikowaną, jest ona skrajnie trudna. Brexit złamał ścieżki logistyczne, którymi suplementy wchodziły do Polski  to jedno, drugie zmiana albo bardziej precyzyjne prawo powoduje ich zatrzymanie na granicy z UE.

CHD8 nie taki autystyczny, jak to się mówiło

No i przychodzą takie chwile, że ma się olbrzymie wątpliwości. Ostatnie 3 lata gen CHD8 był w topie tych autystycznych. teraz zrobiono doświadczenie, przygotowano materiały i CHD8 odpowiada za ruch, a nie zachowania społeczne.

Do 60% osób z autyzmem ma typowe problemy z układem trawiennym, zmienioną mikrobiotą. Więcej niż 60% osób z ZD ma problem z układem trawiennym.

W zespole Downa, autyzm ma wpisany w fenotyp chorobę Hirschsprunga, celiakię, wrażliwe jelita, insulinooporność, typową dysbiozę wynikającą z układu genów, zaburzone wchłanianie minerałów i witamin. To wszystko powoduje, że ja mam wrażenie obecności typowych cechy autystycznych w ZD na dużo wyższym poziomie niż…w populacji.

Definicja zespołu Downa 2021 uzupełniona i poprawiona

Zostałem poproszony o poprawienie definicji, bo gadam i gadam o pewnych cechach, a w definicji ich nie ma. Dzisiaj już zrobione, a mowa o autyzmie w ZD.

Jak wesprzeć trening osoby z zespołem Downa?

Zaproponowałem by wszystkie dzieci z zespołem Downa uprawiały triatlon czyli pływanie, jeżdżenie na rowerze, bieg. Już kiedyś prowadziłem dyskusję z rodzicami pływaków na ten temat. Przypomnę konkluzję, gdyż może się to przydać.

Paweł Krupiński multimedalista!

kwiecień 26, 2021 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Sport

Dostałem od Kobasa i od razu wrzucam: Paweł jest świetnym pływakiem i warto patrzeć, jak jego osiągnięcia motywują innych.

Oglądając Adasia, czytając to co pisze mama Adasia.

kwiecień 26, 2021 by  
Kategoria: Aspekty życia, Jak może być fajnie

Mądry słucha mądrzejszych. Niewiedzący uczy się od tych, co wiedzą. Dziękuję Iwonie, że mogę się uczyć od niej patrząc na Adasia. patrzę na jego matematykę i rob to wrażenie.

Nie śpisz tyjesz.

Cieszę się, że tą tezę potwierdzają badania. W najnowszym raporcie analizującym bezdech senny, apneę wskazuje się na fakt: złej jakości sen, z mocnym niedotlenieniem skutkuje otyłością u osób z ZD. Dla mnie to oczywiste.

Jak poznać, że dziecko ma problemy z oddychaniem podczas snu?

Wydaje się, że najprostszym mechanizmem jest kontrola ułożenia dziecka podczas snu. Jeżeli śpi w jednej pozycji, praktycznie niezmiennej podczas snu, jest to oznaka “optymalnej” ilości powietrza jakie dziecko wchłania podczas snu. Jest to mechanizm samokontroli i samoobrony przed sytuacją braku oddychania po prostu.

Skolioza w zespole Downa cz.6 EGCG, kurkuma

Ten wpis wydaje się bardzo prosty tym bardziej, że wielokrotnie o tym pisałem. EGCG inhibitując DYRK1A wpływa na jakość kości w zespole Downa potrafiąc istotnie zmieniać kształt twarzy modulując gęstość kości, masę kostną. Jednakże efekt ten uzyskujemy w zależności od zastosowanej dawki.

Skolioza w zespole Downa cz.5 skolioza

Czym jest skolioza? Jest to skrzywienie kręgosłupa najczęściej trójpłaszczyznowym, o ile następuje odchylenie o 10 stopni w płaszczyźnie czołowej. Za wikipedią mogę podać, że aż 85% skolioz ma charakter idiopatyczny, czyli o nieznanym podłożu

Skolioza w zespole Downa cz.4 mangan

Nie ma zbyt wiele danych na temat obecności manganu w organizmie osób z ZD…z wyjątkiem stwierdzenia o ograniczonym jego wchłanianiu. Czym jest mangan i do czego jest potrzebny?

Skolioza w zespole Downa cz.3 cynk

Jeżeli nie mamy witaminy D3 na odpowiednim poziomie, to zaczynamy jej suplementację od odpowiedniego wsparcia cynkiem. Bez tego minerału witamina D3 nie będzie się wchłaniać tak jakbyśmy tego chcieli…nie wspomnę o układzie polimorfizmu genów odpowiedzialnych za to. Cynk w temacie kości jawi się zatem jako problem bardzo istotny do analizy.

Skolioza w zespole Downa cz.2 rola witaminy D3 na rozwój kości

Zaczynamy od tego stwierdzenia z raportu poniżej: “Uzyskane wyniki pozwalają na zaliczenie osób z ZD do grupy ryzyka wystąpienia niedoboru witaminy D, który można skorygować suplementacją witaminy D i wapnia, co przyczynia się do poprawy wskaźników biochemicznych związanych z metabolizmem fosfowapnia i budową kości.”