2022.12.30 – życzenia na kolejny lepszy rok

grudzień 30, 2022 by  
Kategoria: Wydarzenia

To już mój ostatni wpis w tym roku. Żegnam się z Wami być może do kolejnego. Chciałbym abyście byli silni i zdecydowani myśleć inaczej niż wszyscy. Dla mnie, dla nas te 774 szczyty, których doliczyliśmy się w naszych zdobyczach, są jak łamanie wszystkich nieprawdziwych stereotypu, ludzi wiedzących wszystko i budujących w ten sposób wszystkie możliwe […]

Podsumowanie roku…czyli co się zmieniło w tym roku

Jedna rzecz w sposób istotny się zmieniła. Trisomia 21 chromosomu jest wadą genetyczną, która implikuje chorobę zespół Downa, będącą jej konsekwencją. Jeżeli mam wadę genetyczną, to jej jeszcze nie umiemy leczyć, ale choroby już tak. Zatem trisomii 21 chromosomu nie umiemy leczyć, ale patologie chorobowe wchodzące w skład zespołu Downa z większym lub mniejszym efektem […]

“Co jest najtrudniejszego dla Janka w górach?”

grudzień 30, 2022 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Najtrudniejsze chwile zawsze przeżywamy na “asfaltówce” na Morskie Oko. Janek tego nie cierpi ani wchodzić, ani schodzić. Jest to jak katorga dla niego. Jeżeli miałbym powiedzieć o czymś w kontekście technicznym, jak Wy o to pytacie, to nie znajduję takich elementów. Jak ma w plecaku picie, ciastka jako nagrodę za zdobycie szczytu i jest plan […]

Podsumowanie roku…czyli co się nie zmieniło w tym roku

grudzień 29, 2022 by  
Kategoria: Edukacja

Często mnie pytacie co jest kluczowe w wychowaniu dziecka z ZD. Codziennie Wam prezentuję różne perspektywy, cele, metody ale wciąż pozostaje ten jeden krytyczny punkt bez zmian: EDUKACJA.

“Jak zacząć chodzić?”…czyli odwiedzajmy wieże!

Chodzenie jest dla naszych dzieci skrajnie istotne, jako mechanizm utrzymywania równowagi i bilansu aktywności ciała. Nie mówię teraz o tym w kontekście pierwszych 24 miesięcy życia, ale mówię o tym w kontekście całego życia. Hormony takie jak iryzyna uwalniają się, gdy człowiek chodzi jest aktywny.

Co nas spotkało najlepszego w górach?

grudzień 29, 2022 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

To że jesteśmy razem: Asia ze mną…a potem razem jako rodzina. To jest coś, czego nam najbardziej brakuje i najtrudniej nam osiągnąć na “dole”. Z tych wszystkich wejść, jednak będę pamiętał tę jedną chwilę, gdy szliśmy od Morskiego Oka w dół “asfaltówką” po wyprawie na Mięguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem.

Sysmex pierwszy dopuszczony do użycia test z krwi w kierunku choroby Alzheimera

To jest dobra wiadomość, choć z daleka z Japonii. Preparat o nazwie Sysmex został dopuszczony do użycia w tym kraju.

“Wasz najtrudniejszy szczyt?”

grudzień 28, 2022 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Rok temu Wojtek zadał mi takie pytanie. Sam chodzący po górach, właśnie został ojcem chłopaka z zespołem Downa. Powiedziałem mu, żeby poczekał, bo planowaliśmy w 2022 dotknąć “nieba”. Przychodzi czas na odpowiedź na pytanie, jakie Wojtek wtedy zadał.

Utrata wagi jako symptom choroby Alzheimera w zespole Downa

Ważna obserwacja. U osób z ZD, jeżeli następuje niezamierzona, niecelowa utrata wagi, może to świadczyć o początkach choroby Alzheimera. Dla mnie to może być świetny biomarker, gdyż jak wiemy nasze dzieci wolą jeść, niż nie.

Częściowa trisomia 21 chromosomu

“Jarku mój syn nie może mieć zespołu Downa, on świetnie sobie radzi!”. Dostałem mail od jednej z mam z takim zdaniem. Rzeczywiście ciężka praca rodziców, nauczycieli daje niesamowite efekty..ale wyniki metylacji nie są typowe na biomarkerach więc być może jest to chłopak z częściową trisomią 21 chromosomu.

Definicja zespołu Downa 2023

“Zespół Downa to wciąż wada genetyczna czy choroba?” dostałem dwa takie pytania i wiem, jak trudno w tym wszystkim się odnaleźć. Zatem rewizja definicji zespołu Downa się przyda. ja uważam już, że trisomia 21 chromosomu w całości lub w jego części krytycznej daje trisomię 21 chromosomu, a potem mamy kaskadę różnych chorób i patologii metabolizmów […]

“Na ile weszliście szczytów?”, czyli nasze góry.

grudzień 26, 2022 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Darek pytał się przed każdym wydarzeniem, gdy miał mówić o swoim filmie o nas: “Ile tych szczytów zdobyliście?”. Potem Ci którzy chodzą po górach zadawali to samo pytanie. W końcu usiadłem i zacząłem liczyć.

Parasportowcy z zespołem Downa z perspektywą na Igrzyska?

grudzień 22, 2022 by  
Kategoria: Zdrowie i Rehabilitacja, Sport

Paulina, jak sama to napisała, popełniła artykuł, który mi się spodobał. Jak mi się coś podoba, to dzielę się tematem z Wami. Zachęcam zatem do lektury i dziękuję Paulinie za trud pokazywania sportu z innej strony.

2022.12.22 – dalej głosujemy na Kubę, by zdobył jak najwięcej głosów

grudzień 22, 2022 by  
Kategoria: Wydarzenia

Pomogliście Kubie na pierwszym etapie. Mamy kolejny i trzeba się zmobilizować. W imieniu Kuby proszę a w swoim imieniu polecam by to zrobić!

Komora hiperbaryczna

Pamiętam o temacie. Wiele osób pyta mnie o to. Zatem jak pojawiła się publikacja na ten temat postanowiłem ją wrzucić dla wszystkich.

Choroba mitochondrialna, choroba Alzheimera, choroba metaboliczna, choroba immunologiczna…to choroba zespół Downa.

Wiem, że dla wieku nie jest to do przyjęcia. Wiem, że dla jeszcze większej grupy ludzi jest to szokiem, bo wada genetyczna nie może być chorobą. Jednak coraz większa liczba faktów zmusza nas do myślenia, że owszem zespół Downa to wada genetyczna, ale także choroba o tej samej nazwie zespół Downa. Wiem, ale muszę to […]

Ostoja, Raróg, Kamyki od Czarnocha i Bukowej Góry

grudzień 19, 2022 by  
Kategoria: Góry, Nasze Góry

Po zaskakujących doświadczeniach z Muflonową Percią, postanowiliśmy wykorzystać zimę i trafić tam, gdzie jakoś do tej pory ciężko było trafić, bo było za blisko, bo nie prowadził żaden szlak…i nie wiedzieliśmy, że tam jest tak fajnie…a wciąż wydaje mi się, że Góry Suche przeszliśmy wzdłuż i wszerz.

Leczymy zespół Downa. Kolejna faza badań klinicznych nad lekiem AEF0217.

“Podanie AEF0217 po raz pierwszy osobie z zespołem Downa jest dla mnie i moich zespołów kluczowym wydarzeniem. Jest to kluczowy krok w kierunku opracowania leczenia, które może poprawić zdolności poznawcze tych uroczych i wyjątkowych osób, które rozpaczliwie tego potrzebują”. Tak się zaczyna wstęp do otwarcia rekrutacji osób z ZD do badań klinicznych nad poprawą ich […]

Ćwiczenia do warsztatów z metylacji cz.15

To już ostatni wpis w tym temacie. Niestety dla większości z dzieci i nas rodziców temat krytyczny: “A co się z tym wszystkimi badaniami dzieje gdy…?”

W USA, osoby z zespołem Downa będą leczone na chorobę Alzheimera

Kolejny przełom. Wiemy już, że zespół Downa jest chorobą i taką definicję zaczynają przyjmować naukowcy. Wiemy, że skoro jest to choroba to należy ją leczyć. Właśnie mamy kolejny krok i to Ministerstwa Zdrowia USA. Mówi ono o leczeniu zespołu Downa i otwiera procedury medyczne. Buduje też fakty mówiące wprost: ZESPÓŁ DOWNA W KONTEKŚCIE WYSTĘPOWANIA CHOROBY […]